Türkiye'de geleneksel yatırım fonları ve katılım fonlarının performans analizi
Performance analysis of traditional investment funds and participation funds in Turkiye
- Tez No: 946787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası para ve sermaye piyasalarında, yatırım araçlarının çeşitliliği, tasarruf sahiplerine birikimlerini değerlendirme konusunda çok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bu seçenekler arasında yatırım fonları, özellikle profesyonel yönetim, portföy çeşitlendirmesi ve küçük tasarruflarla dahi büyük ölçekli yatırımlara erişim imkânı sunmaları nedeniyle önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada yatırım fonları, temel olarak iki ana kategori altında incelenmektedir: geleneksel yatırım fonları ve katılım yatırım fonları. Her iki fon türü de sermaye piyasalarında yatırımcıların risk ve getiri beklentilerine cevap vermeyi hedeflerken, aralarındaki temel farklılıklar hem felsefi yaklaşımlarında hem de yatırım yaptıkları varlık sınıflarının belirlenmesinde ortaya çıkmaktadır. Yaptığımız çalışmada, önce İslami yatırım fonlarının kavramsal çerçevesi ve tarih sahnesine çıkışı konu edilmiş ve daha sonra dünyadaki durumu hakkında bilgiler verilmiştir. İslami yatırım fonlarının hangi enstrümanları kullandıkları ve prensipleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun akabinde, yatırım fonları hakkında bilgi verilmiş, neden yatırım fonu tercih edilmeli sorusuna cevap aranmıştır. TEFAS (Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu) platformunda, katılım fonlarının kapanış verilerini 17 Kasım 2021 tarihinde yayımlamaya başlamıştır olduğundan, geleneksel yatırım fonları ile katılım fonları arasında adil ve kapsamlı bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla, 16 Kasım 2021 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasındaki 788 işlem gününe ait kapanış verileri kullanılarak toplam 20 yatırım fonu incelenmiştir. İncelemeye dahil edilen fonlar, TEFAS' a kayıtlı ve ortalama en çok yatırımcıya sahip 10 geleneksel yatırım fonu ile, aynı döneme ait verilere sahip, İslami hassasiyetlere uygun 10 katılım fonundan oluşmaktadır. Her bir yatırım fonunun günlük getirileri, ilgili günün kapanış fiyatları esas alınarak hesaplanmıştır. Elde edilen ortalama günlük getiriler, fonların geçmiş performansını yansıtan tarihi verilerdir ve bu veriler, ilgili yatırım fonunun beklenen getirisinin bir göstergesi olarak ele alınmıştır. Konuyla alakalı analizler yapılmış ve analizler, Excel programı aracılığıyla gerçekleştirilip tablolar halinde sunulmuştur. Söz konusu fonların, getirilerinin oynaklığı başka bir değişle riski standart sapma ile ölçülmüş, fonların pazar şoklarına duyarlılığı beta katsayısı ile değerlendirilmiş, fonların değişim katsayıları bulunarak beklenen getiri miktarına kıyasla varsayılan oynaklığı belirlenmiş ve Sharpe Oranı ile fonun aldığı risk karşılığında ne kadar fazla getiri sağladığı anlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The variety of investment instruments in global financial markets offers savers a wide range of options to evaluate their savings. Among these options, investment funds have an important place, especially because they offer professional management, portfolio diversification and access to large-scale investments even with small savings. In this study, investment funds are examined under two main categories: traditional investment funds and participation investment funds. While both types of funds aim to meet the risk and return expectations of investors in capital markets, the fundamental differences between them emerge both in their philosophical approaches and in the determination of the asset classes they invest in. In our study, first, the conceptual framework of Islamic investment funds and their emergence on the historical stage are discussed, and then information is provided about their status in the world. The instruments used by Islamic investment funds and their principles are tried to be explained. After this, information is given about investment funds and the question of why investment funds should be preferred is sought. Since TEFAS (Turkey Electronic Fund Trading Platform) started to publish the closing data of participation funds on November 17, 2021, in order to make a fair and comprehensive comparison between traditional investment funds and participation funds, a total of 20 investment funds were examined using the closing data of 788 trading days between November 16, 2021 and December 31, 2024. The funds included in the examination consist of 10 traditional investment funds registered with TEFAS and having the highest average number of investors, and 10 participation funds with data from the same period and in accordance with Islamic sensitivities. The daily returns of each investment fund were calculated based on the closing prices of the relevant day. The average daily returns obtained are historical data reflecting the past performance of the funds, and this data was considered as an indicator of the expected return of the relevant investment fund. Relevant analyzes were made on the subject and the analyzes were performed through the Excel program and presented in tables. The volatility of the returns of the funds in question, in other words, the risk, was measured with standard deviation, the sensitivity of the funds to market shocks was assessed with the beta coefficient, the assumed volatility was determined compared to the expected return amount by finding the coefficients of variation of the funds, and it was tried to understand how much more return the fund provided in return for the risk it took with the Sharpe Ratio. Finally, when a portfolio formed from the funds examined on a type basis was distributed equally, the returns, risk and sharpe ratios were calculated. The fund distribution that should be for maximum return and the most ideal fund distribution that should be for minimum risk were calculated and interpreted.