Tüketicilerin mobil pazarlama uygulamalarını kabullenmelerinde etkili olan faktörler: Balkan ülkelerindeki üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Factors affecting consumers' mobile marketing acceptance: A research among university students in the balkan countries
  1. Tez No: 543626
  2. Yazar: HARIS KURTAGIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM KORKUT ALTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Mobil pazarlama pazarlamacılar, mobil operatörler ve müşteriler için önemli hâle gelmiştir. Bu durum, Balkan ülkelerindeki öğrenciler arasında tüketiciler olarak mobil pazarlamanın benimsenmesini etkileyen faktörlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Mobil cihaz kullanımında gerçekleşen olağanüstü büyüme ile birlikte teknolojik gelişmeler, yenilikçi pazarlama iletişim kanallarını oluşturmuştur. Bu kanallar, içerik ve bağlamın kişiselleştirilmesine imkân tanıyarak hedef kitleye daha etkin biçimde ulaşma olasılığını artırmıştır. Bu çalışmanın amacı, Balkan ülkelerindeki üniversite öğrencilerinin tüketici olarak mobil pazarlamayı benimsemelerini etkileyen faktörleri incelemektir. Bu bakımdan, mobil pazarlama literatürünün mobil iletişim araçları bağlamında incelenmesinden sonra, müşterilerin mobil pazarlamayı benimsemesini etkileyen faktörler ele alınmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde, müşterilerin mobil pazarlamayı benimsemesinde etkili olan faktörler ön araştırma sürecine dayalı olarak ortaya koyulmuştur. Balkanlar'daki 12 ülkenin üniversite kampüslerinde yüz yüze anket yöntemi kullanılarak anket uygulanmıştır. Toplamda 4.295 adet anket dağıtılmıştır. Bu anketlerden 4.184'ünün geçerli olduğu belirlenmiştir. Buna göre cevaplama oranı %97 olarak bulunmuştur. Çalışmada incelenen faktörler şunlardır: Algılanan kullanım kolaylığı, bilginin yararlılığı, kişisel eklentiler, gizlilik kaygıları, yenilikçilik, bilgi sağlama, içeriğe erişme ve bağımsız faktörler olarak içerik paylaşma. Mobil pazarlamanın benimsenmesi değişkeni araştırmada bağımlı değişken olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, araştırmaya dahil edilen bağımsız değişkenler ile mobil pazarlamanın benimsenmesi değişkeni arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın pazarlamacılara, mobil operatörlere ve gelecekte bu konu üzerine çalışmayı planlayan akademisyenlere fayda sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile marketing has become important for marketers, mobile operators and for the consumers. This case has given occasion to factors affecting consumer's mobile marketing acceptance among the Balkan students. With significant growth in mobile device usage, technological improvements have established innovative marketing communication channels. These channels have boosted the likelihood to target consumers by allowing personalization of the content and context. The purpose of this study is to examine the factors affecting consumers' acceptance of mobile marketing among university students in the Balkans. In this regard, after reviewing the mobile marketing literature within the context of mobile communication tools, factors affecting customers' acceptance of mobile marketing have been discussed. In the research section of the study, based on the pre-test, factors affecting customers' mobile marketing acceptance have been revealed. A questionnaire was conducted using face-to-face survey method in the university campuses of twelve Balkan countries. A total of 4,295 questionnaire were distributed. The number of valid questionnaires was 4,184; thus, the response rate was found to be 97%. The study examines the following factors: perceived ease of use, usefulness of information, personal attachment, privacy concerns, innovativeness, providing information, accessing content, and sharing content as independent factors. The mobile marketing acceptance is the dependent factor. Results of the study reveals a significant relationship between the independent variables and mobile marketing acceptance. This study is expected to reap benefits to the marketers, mobile operators, and to the academicians who plan to focus on this subject in the future.