Sosyal fobi belirti düzeyinin kendine yansıtma ve içgörü ile ilişkisi
The relationship between social phobia symptom level and self-reflection and i̇nsight
  1. Tez No: 543691
  2. Yazar: SERAP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı; sosyal fobi belirti düzeyleri farklılaşan gruplar arasında içgörü ve kendine yansıtma ilişkisini, istatistiksel olarak kontrol ederek incelemektir Bu araştırmanın örneklemini, 2017-2018 öğretim yılında Üsküdar Üniversitesinin 1., 2., 3. ve 4. sınıflarında okuyan toplam 251 kişi oluşturmaktadır. Örneklemde 190 (% 75,69) kadın ve 61 (% 24,30) erkek öğrenci yer almaktadır. Örneklemin yaş aralığı 18-29'dur. Araştırmada, veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılara sosyal fobi belirtilerini belirlemek için, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSKÖ), kendine yansıtma ve içgörü düzeylerini belirlemek için, Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu verilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerden normal dağılım gösterenler için iki grubun karşılaştırılmasında, bağımsız gruplar t-testi; normal dağılım göstermeyen veriler de, nonparametrik Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ( One Way ANOVA, analyses of variance) ve Post-Hoc değerlendirmede Tukey testi, normal dağılım göstermeyen veriler de nonparametrik Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Sosyal kaygı ve sosyal kaçınma ile içgörü ve kendine yansıtma düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between insight and self reflection in different Social phobia levels statistically. The sampling of the study covers totally 251 students, 190 (75.6 %) female and 61 (24.3 %) male, who study between the first year and final year students of Üsküdar University and aged between 18 and 29 years. A questionnaire method was used to collect the data. In determining the social phobia in them, the Liebowitz social anxiety scale was used. For self-reflection and insight determination, the self-reflection and insight scale was employed. Additionally, they were given an instruction to determine their socio-demographic status as well. The obtained results from the questionnaires were statistically analyzed by using SPSS software. In normal distributed groups, independents were analyzed by t-test, and abnormally distributed groups, Mann Whitney U test was used in the comparison of non-parametric groups. In comparison of more than two groups, ANOVA was employed. Tukey test was also used in Post-Hoc evaluation. In the abnormal distributed groups, both Kruskal Wallis and Mann Whitney-U tests were employed. Pearson Correlation test was also used to determine the relationships among social anxiety, social avoidance, insight and self-reflection.