Gebelik planlayan kadınlarda prekonsepsiyonel risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of preconception risk factors in women planning pregnancy
- Tez No: 543728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Prekonsepsiyonel bakım, gebelik sonuçlarının iyileştirilmesi amacıyla gebe kalmadan önce kadın sağlığında davranışsal ve biyomedikal değişiklikler yapılarak riskleri en aza indirmektir. Prekonsepsiyonel bakım, çiftler gebelik düşündüğü andan itibaren başlamalıdır. Kadın sağlığı ve gebelik sonuçları arasında doğrudan bir ilişki bulunduğu düşünülmektedir. Bu araştırma bir yıl içerisinde gebelik planlayan kadınlarda prekonsepsiyonel risk faktörlerini belirlemek ve doğum sayısına göre risk faktörleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma örneklemini, Mart-Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Kadıköy 25 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde gebelik planlayan 290 kadın oluşturdu. Araştırma tanıtıcı bilgi formu ve prekonsepsiyonel risk değerlendirme formu kullanılarak yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve nonparametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Preconception care is to minimize the risks by making behavioral and biomedical changes in women's health before becoming pregnant in order to improve pregnancy outcomes. Preconception care should begin from the moment when couples want a pregnancy. It is thought that there is a direct relationship between women's health and pregnancy outcomes. This study was carried out to determine the preconception risk factors of women planning pregnancy in one year and to evaluate the relationship between risk factors according to the number of births. The research sample consisted of 290 women who were planning a pregnancy at Family Health Center No. 25 in Istanbul Kadıköy between March-September 2018. The research was performed using the introductory information form and the preconception risk assessment form. Descriptive statistical analysis and nonparametric tests were used to analyze the data.