Böbrek transplantasyonunda kronik allograft nefropatinin önlenmesinde sirolimusun rolü
The effect of sirolimus in the development of chronic allograft nephropathy
- Tez No: 543764
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kalsinörin inhibitörleri grubu ilaçlar organ naklinin temel ilaç gruplarından biridir. Bu ilaçlar sayesinde organ naklinde yeni ufuklar açılmış, akut rejeksiyon oranları azalmış ve erken dönemde böbrek sağkalım oranları artmıştır. Ancak bu ilaçlar nefrotoksik yan etkileri nedeniyle uzun dönem böbrek sağkalımına etkili olamamışlardır. Sirolimus erken ve geç dönem akut rejeksiyon oranını azaltarak, kronik allogreft nefropati oluşumunda tetikleyici mekanizmaları harekete geçiren kalsinörin inhibitörü ajanların dozunu akut rejeksiyon oranında artışa sebep olmadan azaltılmasına yardımcı olarak ve kalsinörin inhibitörleri düzeylerinde düşmeye neden olmadan böbrek fonksiyonlarında iyileşmeye yol açarak kronik allogreft nefropati tedavi stratejisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Ayrıca, bu stratejide hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi ve proteinüri gibi immünolojik-dışı faktörlerle de aktif olarak mücadele edilmelidir. Kalsinörin inhibitörlerinin bilinen yan etkilerinden olan hipertansiyon gruplardaki hasta sayılarının azlığı nedeniyle saptanamamıştır. Yine az sayıdaki hasta grubunda yapılan bu çalışmada, proteinüri, trigliserid, kolesterol, HDL, LDL, açlık kan şekeri, AST ve ALT değerlerinde gruplar arasında fark bulunamamıştır. Kronik allogreft nefropati oluşumunda etkili olduğu düşünülen histo-patolojik bulguların ve serum kreatinin ile kreatinin klirensi değerlerinde sirolimus grubunda düzeldiği saptanarak sirolimusun uzun dönem greft sağkalımına olumlu etkisi olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Calcineurin inhibitors group drugs are one of the main drug groups of organ transplantation.Thanks to these drugs, new horizons have been opened in organ transplantation, acute rejection rates have decreased and early kidney survival rates have increased. However, these drugs were not effective in long-term renal survival due to nephrotoxic side effects. Sirolimus helps reduce the dose of calcineurin inhibiting agents that trigger the triggering mechanisms in the formation of chronic allograft nephropathy by decreasing the rate of early and late acute rejection, and without reducing the rate of acute rejection. Calcineurin inhibitors are an important part of the strategy of treatment of chronic allograft nephropathy, leading to improvement in renal functions without causing a decrease in levels. The known side effects of calcineurin inhibitors could not be determined due to the low number of patients in hypertension groups. In this study conducted in a small number of patients, proteinuria, triglyceride, cholesterol, HDL, LDL, fasting blood glucose, AST and ALT values were not different between the groups. It was concluded that histo-pathological findings and creatinine clearance of creatinine were found to be effective in the sirolimus group.