Ahmed Saib'in son Osmanlı-Rus muharebesi adlı eserinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
- Tez No: 543914
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Ahmed Saib tarafından kaleme alınmış ''Son Osmanlı Rus Muharebesi ''adlı eser Mehmed Arif ve Gazenkampf'ın eserlerinden istifade ederek yazılmıştır. Akıcı ve yer yer detaylı bilgi verilerek yazılmıştır. Kitap 15 bölümden oluşmaktadır ve bu bölümlerde Osmanlı Rus Muharebesinin hem Kafkasya'da hem de Balkanlar'daki durumunu ele almaktadır. Yazar, Osmanlı ve Rusya arasındaki ilişkileri Sultan Abdulaziz döneminin sonlarından Ayestefanos antlaşmasına kadar ele almıştır. Yazar Ahmed saib eserini anlatırken tarihte adı pek geçmeyen şahıslarla ilgili de bilgi vererek 93 Harbi'ndeki rolünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
“ LAST TURKISH-RUSSIA WAR ”work written by Ahmed Saib using the Works of Mehmed Arif and Gazenkampf. It is fluent and includes detailed information in some parts of it. The book includes 15 chapters in which it deals with the situation of Turkısh-Russıa war in both Balcans and Caucasus. The writer deals with the relations between Russia and Turkey from the last period of Sultan Abdülaziz till treaty of Stefano. While describing his work, the writer Ahmed Saib gives detailed information also about the people who do not have much name in history setting their roles in the '93 war.