Pestisit uygulanmış vermikompostlarda Eisenia foetida'nın bazı biyolojik parametreleri
Some biological parameters of Eisenia foetida grown in pesticide treated vermicomposts
  1. Tez No: 543915
  2. Yazar: BİRGÜL ILIKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, pestisit uygulanmış vermikompostlarda bulunan kırmızı Kaloforniya solucanı (Eisenia foetida) kokonlarından çıkan solucan sayısı, solucanların ağırlıkları ve yumurtladıkları kokon sayısı gibi bazı biyolojik parametreleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma in-vitro şartlarında, Tesadüf Parselleri Deneme Düzeninde 5 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, Muş ilinde çokça kullanılan bazı pestisitlerin önerilen ve 4 alt dozu kullanılmış olup kontrol grubuna sadece şebeke suyu verilmiştir. Uygulamada 100 gr vermikompost konulmuş 300 cm3'lük plastik kaplara 10'ar adet kokon yerleştirilmiş, ortamın sıcaklığı 20-29 oC ve nem oranı %70-90 arasında tutulmuştur. Araştırma; kokonlardan çıkan yavru bireylerin, tekrar kokon vermesine kadar devam etmiştir. Pestisit muamelelerinin belirlenen özelliklere etkisinin araştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi Tekniğinden (One-way ANOVA), farklı grupların belirlenmesinde ise TUKEY Çoklu Karşılaştırma Testi'nden yararlanılmıştır. Yapılan varyans analizi sonucunda; solucan ağırlığı bakımından fungisit dozları arasında istatistiksel olarak önemli farkların bulunmadığı (P=0.113), buna karşın insektisit ve herbisit dozları bakımından söz konusu farkların önemli olduğu görülmüştür (P=0.000). Kokon ve solucan sayıları bakımından ise pestisit dozları arasında önemli farkların bulunduğu görülmüştür (P=0.000).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some biological parameters such as the number of worms hatching from the cocoons of the red California worm (Eisenia foetida) found in vermicompost, on which pesticides have been applied to, weights of worms and number of cocoons laid. The study was implemented as five repeats in Coincidence Parcels Trial Layout under in-vitro conditions. The recommended dosage and 4 other lower dosages of some pesticides used in the Muş province were made use of in the study, and only tap water was administered to the control group. Ten cocoons were placed into each of the 300-cc plastic dishes containing 100g vermicompost, and the ambient temperature was maintained between 20 and 29oC and the humidity was maintained between 70 and 90%. The study was continued till the laying of new cocoons by the hatching offspring from the original cocoons. One-way ANOVA Variance Analysis was used to investigate effects of pesticides on the determined characteristics, and the TUKEY Multiple Comparison Technique was used to determine different groups. It was found in the variance analyses that there were no statistically significant differences in fungicide doses as regards the weights of worms (p=0.113), while it was found that the said differences were significant for the insecticide and herbicide doses (p=0.000). It was seen that there were significant differences between the pesticide doses as regards the numbers of cocoons and worms (P=0.000).