Farklı öznel bilişsel bozukluk tanımlarında alzheimer hastalığı biyobelirteçleri
Alzheimer's disease biomarkers in different deffinitons ofsubjective cognitive decline
  1. Tez No: 544084
  2. Yazar: AHMET ALP KARAKAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
(AH) ile ilişkili beyin morfolojisindeki değişiklikler klinik belirtiler ortaya çıkmadan önce kendini göstermektedir. Hastalığı erken tanıyabilmek için demans öncesi aşamaların klinik olarak tanımlamaları yapılmıştır. Öznel Bilişsel Bozukluk (ÖBB) kavram olarak, kişilerin şikâyeti olmasına rağmen nesnel ölçümlerde bilişsel sorun görülmemesi durumunu tanımlamaktadır. ÖBB için henüz üzerinde anlaşılmış operasyonel ölçütler belirlenmemiştir. Bu araştırmada farklı ÖBB tanımlarında AH ile ilişkili yapısal nörogörüntüleme biyobelirteçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 55 yaş ve üzerinde unutkanlık yakınması bulunan, Modifiye Mini Mental Test sonucuna göre bilişsel bozukluk tespit edilmemiş ve demans tanısı konulmamış 101 katılımcı alınmıştır. Araştırmamızda öznel bellek yakınmaları olan bireylerde (i) yakınmaların standardize bir ölçek olan Öznel Bilişsel Yakınmalar Anketi (ÖBYA) ile değerlendirilmesi, (ii) bilişsel performansın detaylı nöropsikolojik testler (NPT) ile ölçülmesi, (iii) ÖBB+ (ÖBB Artı) olarak adlandırılan ek yakınma niteliklerinin sorgulanması ve (iv) bellek yakınmalarıyla ilişkili olabilecek komorbiditelerin dışlanması durumlarının beyin MR görüntülerinde AH ile uyumlu atrofi örüntüleriyle daha fazla ilişkili olup olmadığı incelenmiştir. AH ile ilişkili olduğu gösterilen üç kortikal kalınlık ve iki hacim örüntüsü araştırmanın bağımlı değişkenleri olarak belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları en geniş tanımı ile ÖBB grubunda yaş, cinsiyet, bilişsel yakınmaların başlama zamanı, depresyon veya anksiyete belirtileri ve B12 ve D vitamini düzeylerinin AH ile ilişkili yapısal nörogörüntüleme biyobelirteçlerini yordayan faktörler olduğunu göstermektedir. Farklı öznel bilişsel bozukluk tanımları ile ilişkili ölçütler ele alındığında ÖBB+ ölçütlerinin, yakınmaları ÖBYA ile değerlendirmenin, ek nöropsikolojik değerlendirme yapmanın ve kişileri dahili hastalıklar açısından sınıflandırmanın morfolojik bulgular açısından ÖBB geçerliğine katkıda bulunmadığı görülmüştür. Araştırma bulguları öznel bellek yakınmaları olan kişilerde psikiyatrik değerlendirmenin önemine işaret etmektedir. ÖBB olarak sınıflandırılan bir kişide depresyon veya anksiyete belirtilerinin bulunması, altta yatan AH ile uyumlu morfolojik değişikliklerin görülme olasılığını artıyor olabilir. Uzunlamasına çalışmalar, yakınmaların daha detaylı değerlendirilmesi, farklı tanı gruplarının dahil edilmesi ÖBB tanımının iyileştirilmesi ve morfolojik değişikliklerle ilişkili yeni ölçütlerin tespitine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
the emergence of the clinical symptoms in Alzheimer's Disease (AD) patients. For early diagnosis, pre-dementia clinical stages were identified. Subjective Cognitive Impairment refers to a clinical state of which no objective neuropsychological impairment is observed in individuals with cognitive complaints. Currently there is no consensus on the operationalization of SCD criteria. The aim of this study is to assess structural neuroimaging biomarkers of AD in different definitions of SCD. The study included 101 participants over 55 years of age, with memory complaints and no identifiable impairment in the Modified Mini Mental Test. We evaluated whether (i) using a valid scale (Subjective Memory Complaints Questionnaire-SMCQ) rather than a single question; (ii) utilizing neuropsychological test data in addition to a screening test; (iii) evaluating SCD + criteria –additional qualitative features of the complaintand (iv) the exclusion of comorbidities that may be associated with memory complaints; would be associated with increased atrophy in AD-related areas. Three different cortical thickness and two cortical volume patterns were determined as the dependent variables. Results suggested that age, sex, age of onset of memory complaints, depression or anxiety symptoms and vitamin B12 and vitamin D levels were associated with alterations in the structural markers of AD. Regarding different definitions of SCD; assessment of SCD + criteria, utilizing SMCQ, addition of neuropsychological test data and excluding individuals with comorbidities did not contribute to the validity of SCD in terms of the AD morphology. Our findings indicate the importance of psychiatric evaluation in individuals with subjective memory complaints. The presence of depression and anxiety symptoms in a person with SCD may increase the likelihood of AD-related brain morphological changes. Longitudinal studies, better assessment of the phenotype, inclusion of different diagnostic groups may help to refine the definition of SCD and the addition of criterion which may point to early morphological changes.