Bilgisayar destekli kalıp hazırlama dersine ilişkin öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of computer aided pattern making course student views
- Tez No: 544086
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU HATİCE GÜRCÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Meslek Yüksekokulları Giyim Üretim Teknolojisi ve Moda Tasarımı Programlarında yer alan bilgisayar destekli kalıp hazırlama dersinin öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Araştırmanın cevap aradığı başlıca sorular şunlardır: Öğrencilerin eğitim ortamına ilişkin görüşleri nedir. Öğrenciler bilgisayar kullanımı ile ilgili temel bilgi ve becerileri bakımından kendilerini nasıl algılamaktadırlar. Öğrenciler temel kalıp bilgisi bakımından kendilerini nasıl algılamaktadırlar. Öğrencilerin öğretim sürecine ilişkin görüşleri nedir. Öğrenciler bilgisayar destekli kalıp kullanma becerileri hakkında kendilerini ne derece yeterli bulmaktadırlar. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Anket beş bölümden oluşmaktadır. Hazırlanan anket önce pilot uygulamaya tabi tutulmuştur. Öğrenciler tarafından yeterince anlaşılmayan kısımları düzeltilerek esas uygulama gerçekleştirilmiştir. Anketin güvenirlik katsayısı .94 olarak bulunmuştur. Anket 20,0 SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen başlıca sonuçlar şöyledir. Öğrencilerin yaklaşık yarısı sınıfın fiziki ortamından hoşnut olmadıklarını belirtmiştir. Hedef kitlenin büyük çoğunluğu, bilgisayarların teknik özelliklerinin yetersiz olduğunu, sıkça teknik sorunlarla karşılaştıklarını belirtmiştir. Öğrencilerin çoğu bilgisayar temel bilgilerinin yetersiz olduğunu vurgulamıştır. Öğrenciler en çok serileme ve pastal planı hazırlama becerilerinde güçlük çektiklerini belirtmişlerdir. Elde edilen sonuçlar ışığında şunlar önerilmiştir. Öğrencilerin temel bilgisayar ve temel kalıp becerileri yönünden geliştirilmesi. Bilgisayar laboratuvarı ile ilgili teknik olanakların geliştirilmesi. Ders dışında öğrencilere programı çalışma olanağının sağlanması. Araştırmadan elde edilen sonuçların dersin verimliliğinin arttırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the computer aided pattern preparation course in the Vocational Higher Schools Clothing Production Technology and Fashion Design Programs according to the views of the students. The main questions that the research is looking for answers are: What are the views of the students on the educational environment. How students perceive themselves in terms of basic knowledge and skills related to computer use. How students perceive themselves in terms of basic pattern knowledge. What are the views of students about the teaching process. The students find themselves to what extent that they have sufficient knowledge about computer-aided pattern. The questionnaire was used as data collection technique in the research. The survey consists of five chapters. The prepared questionnaire was first piloted. The main application was realized by correcting the parts which were not understood enough by the students. The reliability coefficient of the questionnaire was .94. The questionnaire was analyzed with SPSS 20.0. The main results obtained from the research are as follows. About half of the students stated that they were not satisfied with the physical environment of the class. The majority of the target group stated that the technical specifications of the computers were insufficient, and they often encountered technical problems. Most of the students emphasized that their basic computer knowledge is insufficient. The students stated that they have the most difficulty in preparing the seriation and the marker plan. In the light of the results obtained, those are suggested. Developing students in terms of basic computer skills and basic pattern skills. Development of technical facilities related to computer laboratory. Providing the students with the opportunity to study the program at outside of class hours. It is thought that the results obtained from the research will contribute to increase the efficiency of the course.