Muğla/Köyceğiz bölgesinin makrofungusları ve bazı makrofungus örneklerinin fenotipik identifikasyonu, its gen dizilerinin belirlenmesi
Macrofungi of Mugla/Koycegiz region and phenotypic identification of some macrofungus, determination of its gene sequences
  1. Tez No: 544101
  2. Yazar: GİZEM NUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez çalışmasında, araştırma alanı olan Muğla/Köyceğiz bölgesi içerisinde farklı lokalitelerden toplanan bazı makrofungus örneklerinin fenotipik identifikasyonları, sistematik ve moleküler yöntemlerle belirlenerek ülkemizin makrofungus biyoçeşitliliğine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, 84 cins, 44 familya ve 2 sınıfa ait 133 makrofungus türü belirlenmiştir. Bu örneklerden Ascomycetes sınıfına ait 6 tür, Basidiomycetes sınıfına ait 127 tür bulunmaktadır. Ayrıca toplanan makrofungus örneklerinden şeçilen 16 örnek üzerinde moleküler çalışma yapılmış olup, 12 örneğin ITS gen sekansları elde edilmiştir. Elde edilen gen sekansları kullanılarak örneklerin türleri belirlenmiş ve filogenetik ağaçları oluşturulmuştur. Entoloma mouqeotii türü yapılan moleküler çalışmalar sonucu teşhis edilebilmiş ve ülkemizin makrofungusları için yeni kayıt olduğu görülmüştür. Bu çalışmada klasik yöntemlerle teşhisi yapılamayan örneklerin belirlenmesinde yapılan moleküler çalışmaların ne kadar önemli olduğu görülmüştür. Ayrıca moleküler analizlerde uygulanan tek bir primer (ITS1F) üzerinden yapılan okumalar örneklerin türlerinin belirlenmesinde başarı ile sonuç vermiş ve bundan sonraki çalışmalarda kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the phenotypic identifications of some macrofungi samples collected from different localities in the research area of Muğla / Köyceğiz region were determined by systematic and molecular methods and it was aimed to contribute to macrofungi biodiversity of our country. As a result of the studies, 133 macrofungi species were identified belongs to 84 genus, 44 family and 2 classis. Of these examples, there are 6 species of Ascomycetes class and 127 species of Basidiomycetes class. In addition, molecular studies were carried out on 16 samples selected from the macrofungus samples collected, and ITS gene sequences were obtained for 12 samples. Specimens of the samples were determined and phylogenetic trees were formed using the obtained gene sequence. Entoloma mouqeotii specie have been identified as a result of molecular studies and it is seen that new record for macrofungi of our country. In this study, it is seen how important molecular studies in determining the samples that cannot be diagnosed by classical methods have been observed. In addition, a single primer (ITS1F) which was applied in molecular analyzes yielded successful results in the determination of the species and it was suggested to be used in subsequent studies.