Titanyum ve zirkonyum esaslı metal alkolat katalizörlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of titanium and zirconium based metal alcohol catalysts
- Tez No: 544103
- Danışmanlar: PROF. DR. ASGAR KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada amaç ε-kaprolaktonun kontrollü halka açılım polimerizasyonunu sağlamak ve bu sayede yüksek moleküler ağırlık, düşük polidispersite indeksi ve arzu edilen özelliklere sahip polimer moleküllerin elde edilmesi olmuştur. Buna yönelik olarak, sol-jel işlemi ile difenilpropanedion (dion) ligandı ile titanyum veya zirkonyum alkoksitlerin reaksiyonları ile Ti (IV) / Zr (IV) difenilpropanedion kompleksleri sentezlendi. Elde edilen kompleksler, nükleer manyetik rezonans (1H-, 13C-NMR), yüksek çözünürlüklü kütle (HRMS), Fourier dönüşümü kızılötesi (FTIR) spektroskopileri ve element analizi ile karakterize edildi. Bu kompleksler, ε-kaprolaktonun halka açma polimerizasyonu için katalizörler olarak kullanılmıştır. Poli-kaprolaktonun (PCL) yapısı, bazı spektroskopik teknikler (NMR, FTIR) ve jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ile karakterize edilmiştir. Sonuç olarak, ε-kaprolakton polimerleri, 1.14-1.60 PDI değerleri ile 7000-34000 Da arasında farklı ortalama molekül ağırlıkları elde edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose has been to achieve a controlled ring-opening polymerization of ɛ-caprolactone, resulting in polymers with desirable properties such as high molecular weight, low polydispersity index and highly regio-/stereo regular forms. Therefore it is important to synthesize single site or reduced number of active site metal alkoxide compounds as catalysts. Ti(IV)/Zr(IV) diphenylpropanedione complexes were synthesized by reactions of titanium or zirconium alkoxides with diphenylpropanedione (dion) ligand by sol-gel process. The obtained complexes were characterized by nuclear magnetic resonance (1H-, 13C-NMR), high resolution mass (HRMS), Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopies and elemental analysis. These complexes were used as catalysts for the ring opening polymerization of Ɛ-caprolactone. The structure of poly-caprolactone (PCL) was characterized by some spectroscopic techniques (NMR, FTIR) and gel permeation chromatography (GPC). In this work, all Ti-/Zr-complexes were effective over polymerization of Ɛ-caprolactone in solventless environment. Consequently, Ɛ-caprolactone polymers were obtained different average molecular weights between 7000-34000 Da with the PDI values of 1.14-1.60.