'Çocuk dünyası' dergisinin halk edebiyatı ve folklor ürünleri açısından incelenmesi
Review on 'Çocuk dünyasi' magazine in terms of folk literature and folklore products
- Tez No: 544151
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 678
Özet
Çocuk Dünyası dergisi II. Meşrutiyet'in ilanından sonra yayın hayatına başlayan ve Cumhuriyet'in ilanından sonra da yayınını devam ettiren uzun soluklu bir çocuk edebiyatı dergisidir. Bu çalışmada Çocuk Dünyası adlı derginin harf inkılabına kadar yayımlanmış olan eski harfli 124 sayısının halk edebiyatı ve folklor ürünleri açısından incelenmesi ve dizininin hazırlanması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda çalışmamız“Giriş”ve“Sonuç”bölümleri ile birlikte altı bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde II. Meşrutiyet sonrası basın hayatı ve çocuk dergilerine kısaca değinildikten sonra çalışmanın amacı, yöntemi ve kapsamı hakkında bilgiler verilmiştir.“Çocuk Dünyası Dergisi”başlığını taşıyan ikinci bölümün amacı Çocuk Dünyası dergisini tanıtmaktır. Üçüncü ve dördüncü bölüm ise çalışmanın asıl kısmını oluşturmaktadır.“Çocuk Dünyası Dergisindeki Halk Edebiyatı ve Folklor Ürünlerinin Türlerine Göre İncelenmesi”başlığını taşıyan üçüncü bölümde dergide yer alan halk edebiyatı ve folklor ürünleri bu konuda yapılan çalışmalardan faydalanılarak nitelik ve nicelik açısından değerlendirilmiştir.“Dizin”başlığını taşıyan dördüncü bölümde derginin sistematik dizini ile halk edebiyatı ve folklor ürünlerine göre dizini hazırlanmıştır. Derginin sistematik dizini yapılırken dergide yer alan metinler sırasıyla başlık, yazar, tür ve bulunduğu sayfalar belirtilerek tablolar hazırlanmıştır. Beşinci bölümde ise incelemede kullanılan metinlerin günümüz harflerine aktarılmış şekilleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Çocuk Dünyası magazine is a long-running child magazine which started its publishing life after declaration of Second Constitutional Era and continued to be published after proclamation of the Republic. In this study, it is aimed to review and index 124 issues of Çocuk Dünyası magazine, published in old letters until alphabet reform, in terms of folk literature and folklore products. In line with this purpose, this study is composed six chapters, including“Introduction”and“Conclusion”chapters. In“Introduction”chapter, journalism and child magazines after declaration of Second Constitutional Era are mentioned briefly, then information on aim, methodology and scope of the study are given. Purpose of the second chapter, titled“Çocuk Dünyası Magazine”, is to present Çocuk Dünyası magazine. The third and fourth chapters constitute the essential part of this study. In the third chapter, titled“Review of Folk Literature and Folklore Products of Çocuk Dünyası Magazine in Terms of Types”, folk literature and folklore products published in the magazine are evaluated in terms of quality and quantity using previous studies performed in this regard. In the fourth chapter, titled“Index”, a systematic index of the magazine and an index according to folk literature and folklore products are prepared. Preparing systematic index of the magazine, texts published in the magazine are presented in the order of title, author, type and pages in the magazine. In the fifth chapter, Turkish translations of the texts utilized in the study are given.