Vejetaryen ve vejetaryen olmayan bireylerin sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri, empati eğilimleri ve saldırganlık davranışları açısından karşılaştırılması
Comparison of sociotropic-autonomic personality traits, empathy tendencies and aggression behaviors of vegetarian and non-vegetarian individuals
- Tez No: 544212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmada vejetaryen bireylerin sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri, empati eğilimleri ve saldırganlık davranışlarının vejetaryen olmayan bireyler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Nicel ve betimsel metod çerçevesinde yürütülen araştırmada, İstanbul'da ikamet eden 120 vejetaryen ve 120 vejetaryen olmayan katılımcıya anket uygulanmıştır. Kullanılan anket formunda, Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyotropi-Otonomi Ölçeği, Empatik Eğilim Ölçeği ve Saldırganlık Ölçeği yer almaktadır. Vejetaryen olanların ve olmayanların verilerinin karşılaştırılmasında t-test uygulanmıştır. Sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri, empati eğilimi ve saldırganlık tutumlarının etkileşiminin incelenmesinde regresyona başvurulmuştur. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, vejetaryen ve vejetaryen olmayan grupların her ikisi de otonomik kişilik özelliğine sahip iken; vejetaryenlerin sosyotropi ve otonomi puanları vejetaryen olmayanlardan anlamlı bir şekilde yüksektir. Vejetaryenlerin empatik eğilimleri vejetaryen olmayanlardan daha yüksektir. Vejetaryen olmayanların fiziksel saldırganlık, öfke, düşmanlık ve dolaylı saldırganlıkları vejetaryenlerden anlamlı şekilde yüksektir. Vejetaryenlerin sözel saldırganlıkları ise vejetaryen olmayanlardan daha yüksektir. Bu doğrultuda toplumda sadece bir beslenme şekli olarak görülen vejetaryenliğin aslında bir yaşam biçimi olduğuna yönelik bilinç oluşturmak üzere çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare sociotropic-autonomic personality characteristics, empathy tendencies and aggressive behaviors of vegetarian individuals with non-vegetarian individuals. In the research conducted within the framework of quantitative and descriptive method, 120 vegetarian and 120 non-vegetarian participants residing in Istanbul were surveyed. Sociodemographic Information Form, Sociotropy-Autonomy Scale, Empathic Tendency Scale and Aggression Scale are included in the questionnaire used. The t-test was applied to compare the data of vegetarians and non-vegetarians. Regression was used to examine the interaction of personality traits, empathy tendency and aggressive attitudes. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of the study, both vegetarian and non-vegetarian groups had autonomic personality traits; The vegetarian's sociotropy and autonomy scores were significantly higher than those of non-vegetarians. The empathetic tendencies of vegetarians are higher than those of non-vegetarians. Non-vegetarian's physical aggression, anger, hostility and indirect aggression are significantly higher than vegetarians. Verbal aggressions of vegetarians are higher than non-vegetarians. In this respect, it is suggested that studies should be conducted to create awareness that vegetarianism, which is seen only as a form of nutrition in society, is actually a way of life.