The unification of Italy as seen through the Ottoman diplomatic correspondences (1848-1870)
İtalyan Birliği'nin Osmanlı diplomatik yazışmalara yansıması (1848-1870)
- Tez No: 544218
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Ele alınan konu, İtalya'nın Birleşme tarihini Osmanlı diplomatik kaynaklar vasıtasıyla araştırıp tasvir edici yapısal yaklaşımla doğruluğunu ispat etme amacıyla yapılmıştır. Bu metodolojik seçim anlamlıdır, çünkü bu tarih süreçleri özellikle yerel perspektifle araştırıldı; aynı çağa ait evraklardan yararlanarak düzenlenmiştir, ancak bunlar çoğunlukla bahsedilen olaylara ideolojik olarak bulaşmış bulunmaktaydılar. Osmanlı kaynaklarının ideolojik bir yaklaşımı olsa da, dıştan ve milli olmayan bir bakış açısı vermektedir. Bu araştırma Osmanlı Arşivinde muhafaza edilen kaynakları araştırarak yapılmıştır. Evraklar 1848 ile 1870 yılları arasına aittir. Bu evraklar o tarihlerde İtalya ve Avrupa'nın değişik merkezlerinde yerleşmiş bulunmakta olan Osmanlı Diplomatların temsilcilerin Fransızca yazışmalarıdır. Bu evrakların büyük bir kısmı, Sinan Kuneralp tarafından orijinal dilde yayınlanmıştır, bazıları hiç yayınlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The topic will be dealt by using a structurally descriptive approach: to check the history of Italian unification by Ottoman diplomatic sources. The re-interpretation of the Italian State building process from the perspective offered by Ottoman diplomatic sources is a truly comparative target in itself. This methodological choice seems particularly meaningful since such historical processes are generally enquired with the inner perspective offered by local documents, that are necessary heavily ideologically implicated with contemporary events. With this premise, Ottoman sources offer an equally ideological thought, but external and not nationally oriented. This original way tries to give a new contribution to the description and interpretation of Italian unity process, crossing and sometimes going against the interpretations of the existing historiography. The research has been conducted consulting the sources of the Ottoman archive that deal with the period going from 1848 to 1870. They consist in the correspondence written in French by the Ottoman representatives assigned in Italian and European headquarters. Some of these documents have been published in the original language by Sinan Kuneralp, while lot of them are unpublished.