Uluslararası Hukuk ve siyaset ilişkisi: İyileştirici yaklaşım bağlamında ABD müdahaleleri
International law and politics relations: The interventions of USA in the context of the progressive approach
  1. Tez No: 544377
  2. Yazar: MUSTAFA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Hukuk ve siyaset arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiği farklı düşünürlerin çalışmalarının konusunu oluşturmuştur. Bu bağlamda normatif düşünceler önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle normatif teoriler açıklanmış ve bu teorilerle bağlantılı düşünürlerin hukuk ve siyaset üzerine düşünceleri ele alınmıştır. Uluslararası hukuk ile adilane bir barışın kurulmasının imkanları farklı eleştirel yaklaşımlar olan İki Retorik, Uluslararası Hukuka Üçüncü Dünya Yaklaşmları (TWAIL) ve İyileştirici Yaklaşım bağlamında ele alınmıştır. Özellikle İyileştirici Yaklaşım (Progressive Approach) farklı düşüncelerin bir arada olması nedeniyle zengin bir içerik sunmaktadır. Somut olaylara somut çözümler sunması ve hukukun üstünlüğünü öne çıkaran İyileştirici Yaklaşım, günümüzde, uluslararası hukuk ve siyaset arasındaki ilişkinin açıklanmasında ve uluslararası sistemde yaşanan sorunların çözümü için en uygun yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. ABD'nin gerçekleştirdiği 11 Eylül sonrası Afganistan müdahalesi, uluslararası hukuk ve siyaset ilişkisi bağlamında değerlendirilmiştir. ABD, siyasi olarak çıkarlarında uluslararası hukuku güce öncelediği ancak bunu yapamaması durumunda güç kullanarak çıkarlarına ulaşmaya çalıştığı ortaya konulmuştur. Böylece, uluslararası hukukun İyileştirici Yaklaşım bağlamında yeniden inşa edilmesinin ve evrensel bir barışın kurulması için gerekli koşullar hukuki ve siyasi açıdan çalışmanın amacına uygun olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The matter of how the relationship between law and politics should be has formed the topics of various philosophers' studies. Normative thoughts occupy an important position in this regard. In this thesis, initially, normative theories have been described and the thoughts of the related philosophers about law and politics have been handled. The opportunities for building a fair peace with international law have been handled within the context of various critical approaches such as Two Rhetorics, Third World Approaches to International Law (TWAIL) and Progressive Approach. Progressive Approach, especially, offers a rich content because it consists of various thoughts. Putting forward the principle of the rule of law and providing concrete solutions to concrete events, the Progressive Approach, today, has been considered as the most suitable approach to describe international law and politics relation and to solve the problems faced in international system. The US intervention in the post–9/11 period was evaluated in the context of international law and politics. In the United States, it has been revealed that in the interests of politics, international law has prioritized power, but if it fails to do so, it tries to reach its interests by using force. Thus, the necessary conditions for the reconstruction of international law in the context of Progressive Approach and the establishment of a universal peace were evaluated legally and politically in accordance with the purpose of the study.