Türkiye'de Ar-Ge yatırımlarının ve nüfusun istihdam üzerindeki etkisi
Employment impact of R&D investment and population in Turkey
  1. Tez No: 544427
  2. Yazar: MERVE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada öncelikle Ar-ge, İstihdam ve nüfus kavramları hakkında bilgi verilmiş devamında Türkiye'de Ar-ge yatırımları ve nüfus hareketlerinin istihdam üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İstihdam kavramı teorik olarak açıklanarak istihdam verileri Türkiye ölçeğinde incelenmiştir. Ar-Ge yatırımları kavramı ile Türkiye'de Ar-Ge'ye yapılan harcamalar kastedilmektedir. Türkiye'de ki Ar-Ge yatırımları ve nüfusun istihdam üzerindeki etkileri Eviews programı yardımı ile analiz edilmiştir. Buradaki amaç 1998-2017 yılları arasında nüfus artışı ve Ar-Ge yatırımlarının Yıllar itibari ile istihdama olan etkisini ortaya koymaktır. Yapılan ekonometrik analizde VAR yöntemi kullanılarak Augmented Dickey Fuller birim kök testi ve Granger Nedensellik Testi ile değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Sonuçta nüfusta Yaşanan artış istihdam artışına sebep olurken, Ar-Ge harcamalarında yaşanan artışta istihdam artışına sebep olmaktadır. Fakat istihdamın artması aynı şekilde Ar-Ge harcamalarının artmasına yol açmamaktadır. Ar-Ge'nin istihdam üzerindeki etkisinin anlamsız çıkması Türkiye'nin Ar-Ge harcamalarına gelişmiş ülkeler kadar yatırım yapmayıp pay ayırmadığının da göstergesi olabilir. Türkiye'nin Ar-Ge harcamalarına yatırımları artırarak, istihdam sağlayabilmek için üretime yönelik yatırımları da artırması gerekir.
Özet (Çeviri)
This study primarily gives knowledge about, R&D, employment and population concepts, and then, R&D investments in Turkey and effects of the population movements on employment. Notion is explained and based on the Turkish data scale. The R&D investments effects on the population is analysed with the help of the Eviews program. The purpose here is to put out the effects of the population growth and the R&D annual Investments between the years 1998-2017. The econometric analysis was used with the VAR method by using many tests as the Augmented Vertical Fuller unit cell test and an analysis was performed between the Granger Casualty tests and veriables relations. As a result, the increase in the population leads to an increase in employment, while the increase in R&D expenditures leads to an increase in employment. However, increasing employment does not lead to an increase in R&D expenditures. R&D is insignificant impact on employment emergence of Turkey's R&D spending in the developed countries may be indicative not do much investment share allocation. Turkey's R&D spending to increase investment, investment for production in order to provide employment must also increase.