Attitudes and motivation of young Turkish adolescents towards learning English
Genç Türk ergen öğrencilerin İngilizce öğrenme ile ilgili tutum ve motivasyonları
  1. Tez No: 544964
  2. Yazar: İSMAİL TÜTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı genç Türk ergen öğrencilerin İngilizce öğrenmeye yönelik tutumlarını, motivasyonlarını, bu tutum ve motivasyonlara yol açan faktörleri araştırmaktır. Yabancı dil ve özellikle de İngilizce öğrenmenin her açıdan önemli olduğu günümüzde ülkemizde bu konuda yeterince başarı sağlanamamış olması ve beklenen performansın öğrencilerde görülememesi bu çalışmayı zorunlu kılmıştır. Bu çalışma İngilizce öğrenmede öğrenci tutum ve motivasyonunun ne kadar etkili olduğunu görme açısından büyük önem taşımaktadır. Genç ergen öğrencilere betimsel bir çalışma uygulanmıştır. Çalışmaya Adana'da dört farklı okuldan 6. ve 7. sınıfta okuyan 12 – 13 yaşlarında toplam 259 öğrenci katılmıştır. Çalışmada tutum anketi, röportaj, ders değerlendirme formu genç ergen öğrencilere uygulanarak veriler toplanmıştır. Anketler SPSS 24.0 paketi kullanılarak analiz edildi. Veriler analiz edilirken betimsel analiz tekniği kullanılıp frekans ve yüzde değerleri hesaplandı. Çalışma sonucunda, genç ergen öğrencilerin İngilizce öğrenmeye olan tutum ve motivasyonlarının pratikte İngilizce öğrenmeye ne kadar etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to look into the attitudes and motivation of young Turkish adolescents towards learning English, and the reasons that lie behind those attitudes and motivation. The study is seen as necessary at the present time that the foreign language and especially English is highly significant in every aspect since the students haven't been able to show expected and desired success towards learning English. The study is also highly significant to see how students' attitudes and motivation are influential at English learning process. A descriptive research study was applied to young Turkish adolescents. A total of 259 sixth and seventh grade students aged 12 – 13 from four different secondary schools in Adana took part in the study. In the study, the data were collected by carrying out an attitude questionnaire, semi - structured interview and English class activity evaluation form. All these data collecting methods were applied to students and analyzed by using SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Sciences). Descriptive analysis was conducted, frequencies and percentages were evaluated. The results of the study disclosed to what extent the attitudes and motivation of young Turkish adolescents towards learning English have an impact on learning English in practice.