Zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin aile stres düzeylerinin belirlenmesi ve aile stresörleriyle başa çıkma yöntemlerinin incelenmesi
Determination of family stress levels of mothers with mentally disabled children and investigation methods of coping with family stressors
  1. Tez No: 544965
  2. Yazar: ELİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin aile stres düzeylerinin belirlenmesi ve aile stresörleriyle başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesi ve her ikisinin aralarındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bununla beraber zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin aile stres düzeyi ve aile stresörleriyle başa çıkma yöntemlerinin annelerin demografik bilgilerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırmanın bir diğer amacı olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Aile Stresini Değerlendirme Ölçeği ve Aile Stresörleriyle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin aile stresi düzeyi ile planlama arasında pozitif yönde; bilişsel yapılandırma ve davranış değiştirme arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buradan hareketle zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin aile stresi düzeyi arttıkça, bu stres ile başa çıkmak için planlama yöntemini daha çok kullanır iken, bilişsel yapılandırma ve davranış değiştirme yöntemini daha az kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between the family stress level and the family stressors of mothers who have mentally disabled children and to determine the relationship between them. In addition, it was aimed to reveal whether family stress level and coping with family stressors of mothers who have mentally disabled children differ according to demographic information or not. Sociodemographic Information Form, Family Stress Rating Scale and Coping with Family Stressors Scale were used to collect the data. Independent samples T-Test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used to analyze the data. As a result of the research, it was determined that there was a statistically significant correlation between the family stress level of mothers with mental retardation and planning and cognitive configuration and behavioral change. It has been determined that mothers with mental retardation use more planning methods to deal with this stress as their family stress level increases.