Uluslararası işletmecilikte stratejik yönetimin önemi ve rolü: Türkiye- Afganistan arasında ekonomi, ticaret ve sosyal ilişkilerin incelenmesi
The role and importance of strategic management in international business: Analysis of the economy, trade and social relations between Turkey-Afghanistan
  1. Tez No: 544981
  2. Yazar: SHAFIQULLAH BEKZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı uluslararası işletmecilikte stratejik yönetimin önemi ve rolü ile Türkiye-Afganistan arasında ekonomik, ticaret ve sosyal ilişkilerin incelenmesidir. Bu tez kapsamında literatürde yer alan uluslararası işletmecilik ile ilgili kavramlarla birlikte stratejik yönetimin uluslararası işletmecilikteki önemi ve rolü üzerinde durulmuştur. Araştırmanın örnek çalışma bölümünde Türkiye-Afganistan arasındaki ekonomik, ticaret ve sosyal ilişkilere ait çeşitli ülke raporları, imzalanan anlaşmalar, dünya endekslerinden oluşan veriler ve bu tezi yazan Afganistan İslam Cumhuriyeti vatandaşı olan araştırmacının görüşlerine yer verilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları; iki dost ülkenin yapmış olduğu dostluk antlaşmalarının uluslararası ilişkilerde örnek teşkil etmektedir. Bu tarihsel dostluk ve işbirliği iki ülkenin birbirlerine yardımlaşmanın yanında ekonomik, ticaret ve sosyal kalkınmada önemli rol oynamaktadır. Uluslararası işletmeciliğin gelişmesinde stratejik, sürdürülebilir, tutarlı ve uyumlu işletme politikalarının ülkeler arası dostluk ve işbirliğiyle gerçekleşeceği görüşü bu tezin önemli sonuçlarından biri olduğu görülmektedir. Uluslararası ticarette ülkeler arasında engellerin kaldırılması ve ticarettin teşvik edilmesi stratejik bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to define the role and importance of strategic management in international business, and to analyze the economies, trade and social relations between Turkey and Afghanistan. The importance and the role of strategic management in international business is discussed along with concepts related to international management in the literature. Strategic management has been used in official agreements, world indexes and in some statistics as a second resources. The results of this research; the friendship agreements made by the two countries represent a positive example of international relations. Their historical friendship and cooperation plays an important role in the economies, trade and social development of the two countries. The strategic development of international business and friendship between two countries is the focus of this thesis. International trade is a strategy to remove obstacles and promote trade between two countries.