Endüstri 4.0 ve çalışmanın anlamı: Kuşaklar arası bir inceleme
Industry 4.0 and meaning of work; An intergenerational study
- Tez No: 545206
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ SERPİL AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endüstri 4.0 kavramı 2011 yılında Hannover'da“Endüstri 4.0 Manifestosu”adıyla açıklanmıştır. Çalışmanın anlamı ve kuşaklar ise daha önce birçok kez üzerinde çalışmalar yapılmış kavramlardır. Literatür araştırması yapıldığında; Endüstri 4.0 ile birlikte yeniden şekillenen çalışma hayatı ile ilgili bir çalışma olmadığı için böyle bir çalışma tasarlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; Endüstri 4.0, çalışmanın anlamı ve çalışma hayatından beklentiler ile ilgili bilgilerin, öngörülerin, atfedilen anlamların belirlenmesi ve kuşaklar arası karşılaştırılmasıdır. Tezin amacı doğrultusunda 6 hipotez oluşturulmuştur. Demografik sorular ile 3 ayrı ölçekten oluşan bir anket formu 435 kişiye uygulanmıştır. Yapılan araştırma IBM SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca literatürde Endüstri 4.0 ile ilgili bir ölçek bulunmadığı için geliştirme çalışması yapılmıştır. Yapılan pilot uygulama sonuçları da IBM SPSS 22.0 programında değerlendirilmiş ve cronbach's alpha değeri 0,75 olarak bulunmuştur. Bu sonuçla birlikte ölçek araştırmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 was announced in 2011 as“Manifest of Industry 4.0”in Hannover. Meaning of work and generations are the concepts that have been studied many times before. It can be seen through a literature research that, there is no study about the working life which has been reshaped with Industry 4.0, and this is the reason of this study's design. The purpose of this study is; Industry 4.0, the meaning of the study and the expectations from the working life information, predictions, to determine the meanings they are attributed and the comparison between generations. 6 Hypotheses were formed for the purpose of the thesis. A questionnaire consisting of 3 different scales and demographic questions, was applied to 435 individuals. The research was analyzed with IBM SPSS 22.0 program. In addition, since there is no scale related to Industry 4.0, a development study has been carried out. The results of the pilot application were analyzed in IBM SPSS 22.0 program and the cronbach's alpha value was 0.75.