Örgütsel adalet, iş doyumu ve hemşirelik
Organizational justice, job satisfaction and nursing
  1. Tez No: 545216
  2. Yazar: ELİF ÖĞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle sürekli gelişen ve değişen iş dünyasında insan faktörü örgütler için giderek önemini artırmaktadır. Bu bağlamda çalışanların örgüt içinde kendilerine ne kadar adil davranıldığına ilişkin algılarını gösteren örgütsel adalet, çalışanların örgüt içindeki tutum ve davranışlarını yakından etkilemektedir. Bu tez çalışmasında; örgütsel adalet, iş doyumu ve hemşirelik kavramı arasındaki ilişki anahtar kelimeler rehber alınarak literatür taraması yapılmıştır. Sağlıklı ve işinden memnun çalışanlara sahip olan örgütler daha başarılı ve verimli olduğu bilinmektedir. İş memnuniyetsizliğine bağlı olarak örgüt içinde meydana gelen işten ayrılma, eksik elemanın yerine konulması ve eğitilmesi, bu süre içerisinde meydana gelen zaman ve kaynak israfı örgüt verimliliği ve başarısını olumsuz olarak etkilemektedir. Hemşirelik çalışma koşulları açısından incelendiğinde hem bireysel hem de çevresel pek çok olumsuz etkenin bir arada olduğu, yoğun iş yüküne sahip stresli bir meslektir. Zamanlarının büyük çoğunluğunun iş ortamında geçiren hemşireler için örgüt içerisinde algılanan adalet kavramı iş tatminini yakından etkilemekte ve bu durum hasta bakımı ile yakından ilişkilendirilmektedir. Sağlık bakım hizmetlerinin temel taşlarından biri olan hemşirelerin iş memnuniyetlerinin artırılmasında örgüt içerisinde adaletin sağlanması önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
In the business world which constantly develops and changes under the influence of globalization, the human factor has gradually become more and more important for organizations. In this context, organizational justice which shows perceptions regarding how fair the employees are treated within the organization affects the attitudes and behaviors of employees within the organization closely. In this thesis; organizational justice, job satisfaction, and nursing concepts on the relationship between keywords of the literature review was conducted. Ceasing employment, replacing and training the lacking personnel, waste of time and resource that occurs in the meantime which all are encountered within the organization depending on job dissatisfaction will affect organizational efficiency and success negatively. Examining in terms of working conditions; nursing is a stressful profession with an intense work load where many negative individual and environmental factors coexist. To nurses who spend a great part of their time in the business environment, the concept of justice perceived within the organization considerably affects job satisfaction and this condition is closely associated with patient care. Providing justice within the organization is an important factor for increasing the job satisfaction of nurses, who are among the basic building stones of healthcare services.