Türk edebiyatında siyasi roman (1890 – 1940)
Political novel in Turkish literature (1890 – 1940)
- Tez No: 545416
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmayla öncelikle, Türk edebiyatı için bir tartışma konusu olagelmiş siyasi roman kavramının genel ve geçerli bir tanımına ulaşmak ve bu tanımla konunun kavramsal çerçevesini çizmek amaçlanmıştır. Kavramsal çerçevenin çizilmesinin ardından konunun sınırları belirlenmiş ve tanım doğrultusunda 1890 ile 1940 yılları arasında yayımlanan romanlar içerisinden siyasi roman olarak adlandırılabilecek romanlar seçilmiş ve incelenmiştir. Romanların seçilmesinden sonra romanları etkileyen fikir akımları veya ideolojiler belirlenmiş ve çalışmanın bölüm tasnifi bu doğrultuda yapılmıştır. Bölümlerin girişinde dönem veya ideolojinin genel siyasi durumu, tasnife temel oluşturan akım veya ideolojinin fikri alt yapısı ve romancıların dünya görüşleri ele alınmıştır. Romanların siyasi kurguları ve alegorik yapılarının görülebilmesi açısından her bir değerlendirme öncesinde geniş roman özetleri verilmiştir. Roman incelemelerinde seçilen romanları siyasi roman tanımına yaklaştıran unsurlar değerlendirme bölümlerinde gösterilmiştir. Çalışmada her ne kadar dünya edebiyatında olduğu ölçüde“bireyin siyasal durumu”üzerine yazılmış çarpıcı örnekleri bulunmasa da sonuç olarak edebiyatımızda, toplumsal meselelere değinen, aynı zamanda dönemin siyasi kişilikleri olan yazarlar tarafından yazılmış güçlü siyasi romanların var olduğu, Türk romanında ve siyasi hayatında bir siyasi roman geleneğinin köklerinin on dokuzuncu yüzyıl sonlarına dayandığı görülmüştür. Bu ana meselelere ilave olarak tezde siyasi romanın siyaset kuramına etkileri üzerine düşüncelere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
First of all, the purpose of this thesis is to reach a valid definition of the concept of political fiction and to draw the subject's framework. After specifying conceptual framework, the limits of the subject have been established and novels, which can be referred to as political fiction, published in between 1890-1940 have been chosen and studied in accordance with its definition. Having chosen the novels, the stream of thoughts or ideologies have been determined and the topic has been divided into its sections. Thoughts providing a basis for classification or political status of an ideology, mainstream political psychology; psychological background of novelist and their worldview has been studied. Because of the fact that the construct of novels is political, indicative novel abstracts have been presented before each study. Factors referring to the selected novels that approach to the definition of political fiction has been shown in novel studies. Although there are not any significant examples that were written on“individual political status”among world literature, it has been shown that in our literature vivid novels written by prominent authors who were seen as political figures in their period also mentioned public issues and it has also been seen that a tradition of political fiction's origin goes back to 19 th century both in Turkish literature and political life. In addition to the main subject matter, the thoughts on political theory and its effects on the political novel have also been mentioned in this thesis.