Yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilerin hizmet kalitesine ilişkin memnuniyetin araştırılması: Uşak ili örneği
The satisfaction of the service quality of the students in the higher education dormitories: The sample of Uşak province
  1. Tez No: 545426
  2. Yazar: DERYA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yükseköğretim eğitim hayatı öğrencilerin hayatında önemli yer teşkil etmektedir. Belirli sınavlardan geçerek ideallerindeki mesleklere yönelmeye çalışan ve gelecekte ülkelerin iş gücü ihtiyacını sağlayacak olan öğrenciler hem ortamlarının değişmesi hem de bazı sorumluluklarının artması ile yükseköğretim yaşamlarında farklı kimlikler kazanabilmektedir. İnsanlığın ilk çağlardan beri temel ihtiyacı olan barınma konusu ise öğrenciler için yükseköğretim hayatlarının temelini oluşturmaktadır. Bu kapsamda Uşak ilinde Yükseköğrenim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin kaldığı yurtlardaki hizmet kalitesine ilişkin memnuniyet düzeyleri incelenmiştir. Öğrencilerin, yükseköğretim hayatlarında barınma konusu birinci derecede önem arz eder. Öğrencilerin ve ebeveynlerinin önemle yaklaştığı bu barınma konusuna karşılık özel ve devlet yurtlarının sağladığı memnuniyet seviyesi büyük rol oynar. Bu sebeple, Uşak ilinde yükseköğrenim gören öğrencilere memnuniyet seviyelerini açıkça belirtebilecekleri anket uygulanmış ve sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmada Uşak ili merkezi örnek bölge olarak alınmıştır. Öğrenciler, yükseköğretim yurtlarından rastgele seçilmiştir. Sonuçlar gerekli programlar yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Higher education is an important part of the life of students. Students who are trying to focus on the professions in their ideals and who will provide the labor force needs of countries in the future can gain different identities in their higher education lives as a result of changing their environments and increasing their responsibilities. The shelter of humanity, which is a basic need since the first ages, is the basis of higher education lives for students. Uşak province higher education students studied dorm rooms remain about the quality of service satisfaction. The issue of housing students, higher education is of paramount importance in the first degree in their lives. Students and parents strongly close of this housing provides the satisfaction of domestic private and state corresponds to about level plays a major role. For this reason, Uşak province higher education students satisfaction levels seen clearly document in which the survey is implementedand the results have been analyzed. Study, Uşak wastaken as the central sample region. Students are randomly selected abroad for higher education. The results have been analyzed with the help of there quired programs.