Hadis metinlerindeki sayılar
Numbers in the Hadith texts
- Tez No: 545496
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma, ana temaları itibariyle, sayı kavramı, sayıların hakikat anlamı dışında kullanıldığını gösteren karineler, sayıların kullanım çokluğu, edebî açıdan sayı kavramı ve iman, ibadet, muâmelât, ceza hukuku, evlilik, siyer, meğâzi konuları üzerinden hadislerdeki sayıların şerhlerini ve yapılan çalışmalar üzerinden derğerlendirilmesini konu edinmiştir. Çalışmada öncelikli olarak yukarıda zikredilen konulara dair hadislerin tespiti yapılmıştır. Kütüb-i Sitte'deki merfû rivayetlerle sınırlandırılan bu çalışmada yerleri tespit edilen, özellikle sahih olanları teze alınmaya çalışılmıştır. Tespit edilen rivayetler, konularına göre ayrılmış olup şerhlerdeki açıklamalar ve yapılan çalışmalardaki tespit ve sonuçlar rivayetlerin altında zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main themes that are covered in this study are as follows; the concept of a number, the way numbers are used, presumptions which shows that numbers are used other than the meanning of truth, the amplitude of the use of numbers, the concept of numbers from the prospective of literature and an evaluation of the researche studies and hadith commentaries done on the topics of Iman, Ibadat, Muamalat, Ukubat, Munakehat, Seerah, and the military campaigns of the Prophet. First and foremost the topics above were allocated in hadith. Only the authentic hadiths were used in this work after narrowing the criteria by looking at marfu narrations in the six authentic books of hadith. The narrations that were determined, were then put under the heading it was related to and the explanation in the hadith commentaries's alongside the conclusion made in numerous research.