Vestibular schwannoma hastalarında koklea bloklu ve bloksuz planlarda PTV ile koklea dozlarının karşılaştırılması ve konformite indeks farklarının değerlendirilmesi
Comparison of ptv and cochlear dose and evaluation of the confirmity index differences at cochlear blocked and not-blocked plans for vestibular schwannoma diagnosed patients
  1. Tez No: 545796
  2. Yazar: SEVNUR TANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR HOŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Stereotaktik Radyocerrahi (SRS) tedavisi; son zamanlarda kranyum içi hedef volüm ışınlamalarında oldukça yaygınlaşmış bir tedavi şeklidir. Vestibular Schwannoma beyin sapı, kohlea ve diğer kraniyal sinirlere yakınlığı nedeniyle tedavi planlaması oldukça zor bir lezyondur. SRS'nin lokal kontroldeki olumlu katkısı birçok çalışma ile gösterilmiştir. Bu araştırmada 14 kadın, 6 erkek olmak üzere 20 Vestibular Schwannoma tanılı hastada Masep Infini RGS tedavi cihazının bloklama özelliği kullanılarak hacim ve doz sarım uygunluğundaki farklılıklar ile kohlea doz farklılıkları değerlendirilmiştir. Çalışma Araştırma Eylül 2014-Şubat 2017 tarihleri arasında Gebze MedicalPark Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'ne başvurmuş olan 20 vestibular schwannoma hastası ile gerçekleştirilmiştir. Hastaya plan tanımlaması yapılıp ve ROI aşamasında hedef PTV ve kritik organlar beyin cerrahı tarafından çizilmiştir. Planların karşılaştırılması Homojenite İndeksi (HI) ve Paddick Konformalite İndeksi (PCI) hesaplanarak ve kritik organların aldığı doz değerleri DVH'den okunarak değerlendirilmiştir. Çalışmalardan elde edilen bilgiler dahilinde tümör kontrolü en yüksek düzeyde sağlanırken kokleanın korunduğu planlama tekniği tam olarak aydınlatılamamıştır. Yaptığımız çalışma sonucunda bloklu olan grupta koklea minimum, maksimum ve ortalama dozları bloksuz olan gruba göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Bu durumda koklea bloklanması ile kokleanın aldığı radyasyon dozunun azaltılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Stereotactic Radiosurgery (SRS) treatment; has recently become a very common form of treatment for intra-cranial target volume transmissions. Vestibular Schwannoma brain stem, cochlea and other cranial nerve close to the planning of treatment because of the difficulty is a difficulty. The positive contribution of SRS to local control has been demonstrated in many studies. In this study, 20 patients with Vestibular Schwannoma including 14 female and 6 male patients were evaluated for cochlear dose differences using the blocking properties of Masep Infini RGS therapy device with differences in volume and dose wrapping suitability. The study was conducted between September 2014 and February 2017 with 20 patients with vestibular schwannoma who were admitted to Gebze MedicalPark Hospital Radiation Oncology Clinic. Patient plan identification is performed and target PTV and critical organs are drawn by the brain surgeon in the ROI phase. Plans were compared by calculating Homogenity Index (HI) and Paddick Conformity Index (PCI), and the dose values of critical organs read from DVH. While the information obtained from studies shows that tumor control is achieved at the highest level, the planning technique protected by the cochlear implant is not fully understood. In our study, we found that the cohort was significantly lower than the group with the minimum, maximum, and average doses of the cochlea in the blocked group.