Hastane bilgi sistemi
  1. Tez No: 54589
  2. Yazar: KEMAL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma; sağlık hizmeti veren bir organizosyonun bilginin akıllı bir şekilde kullanımı ile, nasıl daha iyi bir hale getirilebileceği konusunda yapılmış bir çalışmadır. Bu çalışmada, bilginin önemi ve yönetim için nasıl etkili bir araç haline gelebileceğinin anlaşılmasında yöneticilere bilgiler vermek hedeflenmiştir. Farabi hastanesinde bilgisayar kullanımı, yazılım, donanım ve teknolji seçimine değinilmiştir. Sağlık hizmeti veren kuruluşlarda çalışan yöneticilere, Bilgisayar Tabanla Bilgi Sistemi geliştirme konusunda yardımcı olmak amaçlanmıştır ve çalışmanın sonucu olarak üç önemli nokta bulunmuştur;.Yazılım ve donanım seçimi,.Hastane Bilgi Sistemi oluşturmada yaklaşımlar,.Personel eğitimi(Bize göre en önemli nokta). Sistemin, tasarlanması, analiz edilmesi ve devamlılığının sağlanmasında kullanılacak, yeterli nitelikte teknik personel açığının kapatılması gerekmektedir. İyi bir“Bilgi İşlem”bölümü donanımın bakımı ve çalıştırılması için gerekli teknik personel olduğu kadar profesyonel analist ve programcılar da olması gerekmektedir. Yönetim, sistem çalışmayla başladıktan sonra, tüm bilgisayar faaliyetlerinin ve hizmetlerinin periyodik olarak, maliyet hesapları ve yasal yönden incelenmesinde ısrarla öncü rol alması gerekmektedir. Yönetim ayrıca, donanım ve yazılım edinilmesinde dikkatle belirlenmiş plan öncelikleri ile sistemin tasarımı, analizi ve tamamlanmasının sağlanmasını da garanti altına almalıdır.
Özet (Çeviri)
This study is about management and how the management of health service organizations can be improved by intelligent use of information. This study is intended to aid service adminisrators in understanding the importance of information systems and how such systems can become effective management tools in their organizations. Computer systems, software, hardware and design techniques at Farabi Hospital were mentioned and use of computer in health service activities of hospital. We aimed to help management of health service organizations about devolopment of computer based information system and as a result of the study; there are three things;.Selection of hardware and software,.Selection of hospital information system approach,.Education of personal (according to us the most important) Competent technical personnel must be recruited to participate in the analysis, design and implementation of information sistems. A well information systems department must include proffessional analysts and programmers as well as tecnhnicians for operation and maintenance of equipment. Management must take lead in insisting that computer facilities and services are periodically audited and that all information systems are formally evaluated after thay are placed in operation. Managament must also insure that carefull planning precedes all decision on acquisition of software and hardware and that well-established principles and procedures are followed in the analysis, design and implementation of systems.