Hastane yönetim bilgi sisteminde malzeme yönetiminin oluşturulması
- Tez No: 54590
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Günümüzde.bilgisayarlar diğer alanlarda olduğu gibi hastane işletmelerinde de geniş bir biçimde kullanılmaktadır.Bu çalışma: hastane işletmelerinin işleyişine yönelik yönetim bilgi sistemi ve onun bir alt unsuru olan malzeme yönetim sistemi kurulması için malzeme hareketlerine ilişkin bilgiler veren bir çalışmadır. Bu çalışma hazırlanırken hastanelerde çağdaş yönetim teknikleri kullanıldığı varsayılmaktadır. Hastane yönetim bilgi sistemi; genellikle malzeme yönetimi, mali ve finans yönetimi, personel yönetimi, eczane hizmetleri gibi alt sistemlerden oluşmuş bütünleşik bir sistemdir. Bu çalışmada malzeme yönetimi dışındaki alt unsurları kısaca tanıtılmış ve bu bölümlerde ne tür bilgiler elde edilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Malzeme yönetim sisteminin kurulması için, malzeme ve malzeme hareketleri ile ilgili bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Malzemelerin iş akımları ve malzeme yönetiminin verimli olması için hangi verilerin elde edilmesi gerektiği ortaya çıkarılması gerekmektedir. Çalışmanın sonunda malzeme yönetim sistemi oluşturulması için örnek bir veri tabanı oluşturulmuş ve malzeme hareketleri ile ilgili bilgi dosyaları, birbirleri ile ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, computer which is one of the technically developed instrument in our age is used at hospital organizations very widely like the other fields/This study gives inloniuHluu ul the mutuihii movements to establish management information system regarding hospital management and its subsystem called material management system.At this study it is assumed that contemprary organization technic is used at the hospital. Hospital Management Information System is an integrated system which consist of subsystems such as Material Management System, Financial System, Personnel System, Pharmacy Service System. In this study, subsystems except Material Management System are briefly explained and it is emphasis that what kinds of information is to be needed at these units in the hospital. Information about material and material movements is to be known to establish the muieilal nuiMHgeineni «ystem.lt has to be determined that what kind of information need to be collected for productivity of material management and working flow. At the and of this study an example of database has been formed and information files of material movements and their relations between each other has been searched.