Koroner anjiyografi öncesi verilen eğitimin koroner anjiyografi sonrası anksiyete düzeyi üzerine etkisi
The effect of training before coronary angiography on the effect of the anxiety level after coronary angiography
- Tez No: 545940
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma Koroner Anjiyografi olması planlanan hastalara preoperatif dönemde verilen eğitiminin postoperatif dönemdeki anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma yarı deneysel desende planlanmıştır. Çalışma 90 hastanın katılımıyla tamamlanmıştır. Tesadüfi randomize yöntem kullanılarak hastaların 45'i deney 45'i kontrol grubuna dahil edilmiştir. Deney grubundaki hastalara Koroner Anjiyografi İşlemi öncesi“Koroner Anjiyografi Eğitim Materyali”kullanılarak anjiyografi eğitimi bireysel olarak verilmiştir. Hastalara ait bilgiler araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu ve işlem öncesi/ işlem sonrası olmak üzere“Durumluluk-Sürekli Anksiyete Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda deney grubunun işlem öncesi anksiyete durumluk alt boyutunun puan ortalaması 60,87 iken işlem sonrası puan ortalaması 34,42 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is planned to determine the level of anxiety in the postoperative period for the patients given a training during preoperative period before coronary angiography. Materials and Methods: The study is planned in semi-experimental design. The study is completed with the participation of 90 patients. With the help of randomized method 45 patients are included in the control group, other 45 patients are included in the experiemental group. Angiography training is given to the patients in the experimental group indivudually before coronary angiography operation by using angiography training materials. The data of the patients are gathered before and after the operation by using“State-Trait Anxiety Inventory”and data gathering forms prepared by the researcher. The anaylsis of data is evaluated using IBM SPSS Statistics 22 program. Findings: While before the operation the point average of the anxiety state subdimension for the experimental group is 60,87 , it is 34,42 following the operation.