Serum salusin alfa ve beta seviyeleri ile asendan aort anevrizması arasındaki ilişki
The relationship between serum salusin alpha and beta levels and ascending aortic aneurysm
- Tez No: 860736
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTÜRK, DOÇ. DR. ÖMER TAŞBULAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Asendan aort anevrizması (AsdAA) ciddi komplikasyonlar gelişmediği sürece genellikle asemptomatik seyirlidir ve insidental olarak bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı alır. AsdAA'nın erken tanısı ve progresyonunu takip etmek için radyasyon ve kontrast madde kullanımı gerektiren görüntüleme modaliteleri yerine daha pratik olan biyomarkerlar gereklidir. İnflamatuar yolak ilişkili peptitler olan salusin-α ve β'nın AsdAA patofizyolojisinde rol alabilen inflamasyon, kistik medya dejenerasyonu (KMD), hipertansiyon (HT) ile ilişkili olabileceği öngörülerek çalışmamızda AsdAA tanılı hasta grubu ve kontrol grubunda bu peptitlerin seviyeleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli ve gözlemsel-metodolojiktir. Aralık 2022 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında AsdAA tanısı konan veya bu tanı ile rutin takip edilen ayaktan 90 hasta (29 kadın, 61 erkek) ve hasta popülasyon özellikleri ile uyumlu AsdAA tanısı olmayan 90 katılımcı (kontrol grubu) (30 kadın, 60 erkek) dahil edilmiştir. Olguların tıbbi öykü, transtorasik ekokardiyografi (TTE), BT, hemogram, biyokimya ve salusin ölçümleri değerlendirilmiştir. Bulgular: AsdAA'nın bağımsız öngörücülerini belirlemek için yapılan tek değişkenli lojistik regresyon analizinde vücut yüzey alanı (VYA) (p=0.001) ve HT (
Özet (Çeviri)
Objective: Ascending aortic aneurysm (AsdAA) is generally asymptomatic and is diagnosed incidentally through imaging modalities such as computed tomography unless serious complications develop. Instead of imaging modalities requiring radiation and contrast agent use to diagnose AsdAA and monitor its progression, more practical biomarkers are needed. Given the potential involvement of the inflammatory pathway-related peptides salusin-α and β in inflammation, cystic medial degeneration, and hypertension (HT) which can play a role in the pathophysiology of AsdAA, our study investigated the levels of these peptides in patient groups diagnosed with AsdAA and in control groups. Materials and methods: Our study is single-center and observational-methodological. Between December 2022 and May 2023, 90 outpatients (29 females, 61 males) diagnosed with AsdAA or routinely followed up with this diagnosis, and 90 participants without AsdAA diagnosis (control group) and with similar patient population characteristics were included. Medical history, transthoracic echocardiography (TTE), computed tomography, complete blood count, biochemistry, and salusin measurements of the cases were evaluated.