Tekstil boyalarının doğal adsorbentler kullanılarak giderimi
Removal of textile dyes using natural adsorbents
- Tez No: 546025
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA MİRATİ MURATHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir Sivrihisar yöresinden alınan sepiyolit ve Manisa Gördes bölgesinden alınan zeolit (klinoptilolit) adsorbent olarak kullanılmıştır. Rodamin B boyasının sulu çözeltilerden adsorpsiyonu kesikli sistem yöntemi ile çalışılmıştır. Adsorbentlerden sepiyolit ve zeolit işlem görmeden doğal olarak ve ayrıca, zeolit ve sepiyolit hidroklorik asit (HCI) ve fosforik asit (H3PO4) ile ayrı ayrı aktifleştirilerek adsorbent olarak kullanılmıştır. Boyanın tutulmasının kinetik ve termodinamik parametreleri, izotermleri, başlangıç konsantrasyonu, adsorbent miktarı, süresi, pH ve sıcaklığın etkileri araştırılmıştır. Zeolitin Rodamin B boyasının tutulmasında yeterince verimli olduğu, sepiyolitin ise Rodamin B boyasının tutulmasında etkili bir adsorbent olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sepiolite obtained from Eskişehir Sivrihisar region and zeolite (clinoptilolite) obtained from Manisa Gördes region were used as adsorbent. The adsorption of Rhodamine B dye from aqueous solutions was studied by the batch system method. The sepiolite and zeolite from the adsorbents were used naturally as an adsorbent without being treated, and separately, with zeolite and sepiolite activated with hydrochloric acid and phosphoric acid. Kinetic and thermodynamic parameters, isotherms, initial concentration, adsorbent amount, time, pH and temperature effects of dye retention were investigated. It has been concluded that zeolite sufficiently efficient in the retention of Rhodamine B dye and that sepiolite also could be used as an effective adsorbent in the retention of Rhodamine B dye.