Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu'nun ilçe ekonomisine katkısı
Uluborlu Selahattin Karasoy vocational school's contribution to the district economy
- Tez No: 546171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üniversiteler, insan kaynağı yetiştirmesi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeye verdikleri katkılar bakımından toplumdaki en önemli kurumlardandır. Taşıdıkları akademik önemle birlikte kuruldukları kentlerde, hem bir fiziki yatırım olarak hem de bünyelerindeki öğrenci, akademisyen ve diğer çalışanlarının yaptıkları harcamalar ile önemli ekonomik etkiler meydana getirmektedirler. Bu etkiler doğrudan etki, dolaylı etki, katalizör etki ve indüktif olmak üzere dört grupta değerlendirilebilmektedir. Üniversitelerin veya yükseköğretim birimlerinin kuruldukları yerlere olan ekonomik etkilerini ölçmek güç olmakla birlikte bu konuda da genel geçer bir yöntemden söz edilememektedir. Bu çalışmada Isparta iline bağlı olan Uluborlu ilçesindeki Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu'nun ilçe ekonomisine katkısı araştırılmıştır. 2016-2017 Akademik takvimi bahar döneminde Nisan-Mayıs aylarında 390 öğrenci ile anket yöntemi kullanılarak yapılan araştırmanın temel bulgusu; ilçedeki bir öğrenci asgari aylık ortalama 530 TL harcamak durumunda olup ilçede yaşayan öğrencilerin kişi başı aylık ortalama 605 TL harcama yaptıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Universities are one of the most important institutions in the society in terms of their contribution to human resource development, social, cultural and economic development. As a raw physical investment in the cities where they are established, they bring significant economic impacts with the expenditures made by students, academicians and other employees. These effects can be evaluated in four groups as direct effect, indirect effect, catalyst effect and inductive. Although it is difficult to measure the economic impact of universities or higher education units to the places where they are established, there is no general method in this regard. In this study, the contribution of Uluborlu Selahattin Karasoy Vocational School in Uluborlu district of Isparta province to the district economy was investigated. The study was conducted in April-May in the spring term according to the 2016-2017 academic calendar. A total of 390 students were surveyed. The main findings are as follows; a student in the district must spend an average of 530 TL per month. Students living in the district spend an average of 605 TL per person per month.