Kadın sahabîlerin rivayetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of female companions' narrations
  1. Tez No: 546285
  2. Yazar: SEHAL DENİZ KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Hadis rivayetinde kadın sahabenin rolü konusu gerek hakkında yapılan çalışmaların azlığı gerek Hz. Peygamber'in kadınlarla diyaloğunun doğru anlaşılmasındaki önemi nedeniyle doktora tez çalışmamıza konu seçildi. Tezimizin adı“Kadın Sahabîlerin Rivayetlerinin Değerlendirilmesi”dir. Temel kaynak olarak Ahmed b. Hanbel ve Tayâlisî'nin Müsned'leri kullanıldı. Bu iki eserde rivayeti olan 106 kadın sahabe tespit edildi. İki eserdeki kadın sahabeden gelen 3.800 rivayetin, tekrarsızda yaklaşık 1.000 rivayet olduğu görüldü. Rivayetlerin konuları incelendi, sınıflandırıldı. Bu kadınlardan gelip farklı hadis kaynaklarında geçen 250 kadar rivayete de yer verildi. Tez; giriş, dört bölüm, sonuç ve eklerden oluşmaktadır. Kadın sahabîlerin hadis rivayetindeki rolüne, bu rivayetlerde açığa çıkan Hz. Peygamber'in kadınlarla diyaloğundaki tavrına ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject on role of hadith narrating sahabîyyât, female companions of Prophet Muhammad, has been selected as our doctoral thesis subject for not only the lack of studies on the subject but also importance of understanding The Prophet's dialog with women. Our thesis name is“Evaluation of Female Companions' Narrations”Ahmed b. Hanbel's and Tayâlisî's Musnads (Müsned) have been used as primary re-sources. 106 sahabîyyât, who narrated hadith in these two works, have been determined. It has been observed that 3.800 narration, coming from the sahabîyyât in the Musnads, are about 1.000 narrations without repetition. Subjects of the narrations have been studied and classified. About 250 narrations, coming from the sahabîyyât which taking place in other hadith resources, are included. The thesis consists of in-troduction, four chapters, conclusion and annexes. Sahabîyyâts' role on hadith narration and casting light on The Prophet's attitude, arising from these narrations, in his dialogs with women are aimed..