Örgütsel güven ve örgütsel adalet algısının işgören performansı üzerindeki etkisi
The impact of perceptions of organizational trust and organizatonal justice on employee performance
- Tez No: 546297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada işgörenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel güven düzeylerinin işgören performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de kamu kuruluşlarında ve özel sektörde görev yapan işgörenlerden oluşmaktadır. Evrendeki araştırma grubuna ulaşmanın zorluğundan dolayı örneklem seçilmiştir. Örneklem grubundaki işgörenler Ankara ili ile sınırlı kalınmış olup örneklem sayısının belirlenmesinde basit tesadüfi örneklem formülünden yararlanılmıştır. Araştırmada problemi açıklamaya yönelik kamu kuruluşlarındaki ve özel sektördeki 415 işgörene uygulanan örgütsel adalet, örgütsel güven ve işgören performansı anketlerine verilen cevaplardan elde edilen verilerle analiz yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda işgörenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel güven seviyeleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, her iki değişkenin de performans üzerinde etkisi olduğu, örgütsel adalet algıları ve örgütsel güven seviyeleri arasında bazı demografik değişkenler açısından anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the relationship between employees' perception of organizational justice and their organizational trust levels' impact on employee performance was investigated The scope of research is comprised of employees serving in public and private sector in Turkey A sample was taken due to the difficulty in reaching study group.The employees in study group were enrolled from Ankara. A simple coincidental sampling formula was utilized while determining the number of sample.In this research the relationship between perception of organizational justice and organizational trust applied to 415 employees serving in public and private sector was analyzed through using data obtained from answers given to survey questions.As a result of research it was established that there was a significant relationship between employees' perception of organizational justice and organizational trust levels; and their impact on employee's performance; however, there were significant relationships between perception of organizational justice and their organizational trust levels in terms of certain demographic variables.