Eğitim fakültelerinde öğretmen adaylarının bilgisayara ve bilgisayarı eğitimde kullanmaya yönelik nitelikleri
  1. Tez No: 54632
  2. Yazar: GÜLRİZ İMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu araştırma, eğitim fakültelerinde öğretmen adaylarının eğitimde bilgisayar kullanmayı olanaklı kılacak nitelikleri yeterince kazanıp kazanmadıklarını belirlemek; ayrıca eğitim fakültelerinde bilgisayar öğretimi ve bilgisayar destekli Öğretim derslerinde uygulanabilecek bir program modeli oluşturmak amacıyla yapılmıştır. 1995-1996 öğretim yılında yapılan bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada Türkiye'deki eğitim fakülteleri ve bu eğitim fakültelerinde bilgisayar öğretimi ve bilgisayar destekli öğretim ile ilgili öğretim elemanları ve konu ile ilgili uzmanlarla çalışılmıştır. Araştırma verilerini toplamak üzere özel olarak iki anket geliştirilmiştir. Geliştirilen bu anketler Türkiye'deki tüm eğitim fakültelerinin dekanlıklarına, konu ile ilgili öğretim elemanlarına ve uzmanlara uygulanmıştır. Araştırma sonunda, eğitim fakültelerinde bilgisayar sayılarının ve donanımlarının farklılıklar göstermekte olduğu, ilgili dersleri verebilecek en az bir öğretim elemanı olduğu, bilgisayar öğretimine ilişkin dersler olmasına karşın bilgisayar destekli öğretim ile ilgili derslerin fakülte programlarında çok az yer aldığı, fakültelerde bilgisayarın öğretim dışında eğitim yönetimi ve araştırmalarda kullanıldığı belirlenmiştir. Eğitim fakültelerinde, öğretmen adaylarına bilgisayara yönelik nitelikler orta düzeyde kazandırılırken eğitimde bilgisayar kullanmaya yönelik niteliklerin kazandırılmasında yetersiz kalınmaktadır. Öğretmen adaylarının bilgisayara yönelik nitelikleri, öğrenim gördükleri fa külteye, öğretim elemanlarının aldıkları eğitimin türüne ve süresine gö- vire değişmektedir. Öğretmen adaylarının eğitimde bilgisayar kullanmaya yönelik nitelikleri ise, öğrenim gördükleri fakülteye, öğretim elemanlarının aldıkları eğitimin türüne göre değişmezken, öğretim elemanlarının aldıkları eğitimin süresine göre değişmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda eğitim fakülteleri programında yer alması gereken bilgisayar öğretimi ve bilgisayar destekli öğretim derslerine ilişkin bir program modeli önerilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine whether the teacher candidates at education faculties acquire sufficiently the qualities related to the usage of computer in education or not. Additionally it is conducted which is implemented in the courses related to computer ins truction and computer assisted instruction at education faculties. In this study, which was conducted at 1995-96 academic year, survey model was used. The sample of this study was all the education faculties in Turkey and all the instructors and specialists related to the computer instruction and computer assisted instruction in these faculties. Two instruments were developed for the purpose of data collection. These instruments were implemented to all the deans and related instructors and specialists in the education faculties in Turkey. According to the results of the study, the number of the computers and hardwares showed differences and at least an instructor can be found at every education faculty. Further, it was observed that the amount of the courses related to computer assisted instruction are very insufficient. But, it is possible to find the courses related to the computer instruction in the programs of education faculties. It was also determined that computers are used in educational administration and research facilities. Teacher candidates at the education faculties acquire the qualities related to computers at middle level. On the other hand, education faculties are insufficient in acquiring the qualities related to usage of computers. The qualities of teacher candidates related to computer showed differences according to their faculties, and to the type and duration of the education that the instructors had. However, the viiiqualities of teacher candidates related to computer usage did not show difference according to the type of the education that the instructors had, but showed differences according to the duration of this education. At this juncture, a curriculum model which is related to the courses on computer instructions and computer assisted instructions was suggested. IX