Akne vulgaris tanılı hastalarda serum catestatin seviyelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum catestatin levels in patients with acne vulgaris
- Tez No: 761394
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaçlar: Son yıllarda akne vulgaris patogenezinde antimikrobiyal peptitlerin (AMP) önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Catestatin yeni keşfedilen nöroendokrin protein kromogranin-A kaynaklı AMP'lerden biri olup epidermiste de yer alır. Bu çalışmada akne vulgaris tanılı hastalarda serum catestatin seviyesinin değerlendirilmesi ve sistemik izotretinoin tedavisi alan hastalarda serum catestatin düzeyindeki değişikliğin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine başvuran akne vulgaris tanılı toplamda 101 hasta ile 28 akne tanısı olmayan kontrol hastası dahil edildi. Tüm hastaların serum örnekleri tedavi öncesinde alındı. Sistemik izotretinoin kullanan 31 hastanın serum örnekleri tedaviden 24 hafta sonra tekrar alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: Recent studies showed that antimicrobial peptides have important role in the pathogenesis of acne vulgaris. A neuroendocrine protein chromogranin-A derived new antimicrobial peptide, catestatin, also found in epidermis. This study aims to investigate serum catestatin levels in acne vulgaris patients and focuses on the change of serum levels after sistemic isotretinoin therapy. Materials and Methods: This study is a prospective study that includes 101 patients with the diagnosis of acne vulgaris and 28 patients as a control group. The study was conducted in Istanul University-Cerrahpasa, Cerrahpasa Medical Faculty, at the department of dermatology. The sera of all patients were taken at the beginning of the study.Also, the sera of patients who had taken systemic isotretinoin therapy were taken at the 24th week of therapy.