Automatized test generation and evaluation tool from lecture notes for high school students
Lise öğrencileri için ders notlarından otomatik test oluşturma ve değerlendirme aracı
  1. Tez No: 546518
  2. Yazar: ÖNDER CAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Öğrenciler eğitimleri boyunca çok sayıda sınava tabi tutulmaktadır. Bu sınavlarda başarılı olmaya çalışan öğrencilerin motivasyonunu yüksek tutması gerçekten zorlayıcı olabilir. Bugünün dünyasında, tüm iş kollarında ve bilim dallarında bilgi teknolojilerinden faydalanılmaktadır. Eğitim alanında da, süreci daha hedefe yönelik ve ilgi çekici hale getirmek için teknolojiden yararlanmak güzel bir yaklaşımdır. Bu tez kapsamında, ortaöğretim tarih ve coğrafya alanındaki metin içerikli Türkçe ders metinlerinin otomatik sınav oluşturmak için işlendiği bir yazılım projesi geliştirilmiştir. Ana hedef, öğrencileri soru hazırlama yükünden kurtararak test sürecini kolaylaştırmak ve onlara bilgisayar ortamında kendi kendilerini sınama imkânı sağlamaktır. Doğru-yanlış, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli, kullanıcıların seçebileceği üç soru tipi olarak sistemde tanımlanmıştır. Önerilen sistem kullanıcılara soru sayısı, dahil edilecek soru tipleri gibi kriterleri sınav oluşturmadan önce belirleme, oluşturulan sınavları ya da seçilen belirli soruları ileride kullanmak üzere kaydetme, sınav sonuçlarını kaydetme gibi olanaklar sağlar. Geliştirilen eğitim yazılımın yanı sıra, araştırma Türkçe için bazı önemli doğal dil işleme (DDL) görevlerine yönelik sonuçlar ortaya koymuş ve çözüm önerileri geliştirmiştir. Bu görevler metin sınıflandırma, cümle sonu ve başlık belirleme, fiillerin olumlu ve olumsuz şeklinde sınıflandırılıp olumluların olumsuza, olumsuzların olumluya çevrilmesi, varlık ismi tanıma (VİT) teknikleri kullanarak tarih ve coğrafya alanları için terimler sözlüğü yapıları oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Education systems force the students to deal with numerous exams. It can be really difficult to keep motivation up while handling those exams. In today's world, information technologies have spread over to all levels of business sectors and disciplines, including education. Therefore, to make studying more target-driven and catchy, it is a good approach to use information technologies on this issue. Within this thesis, a software project, which includes the processing of text-based Turkish lecture notes of secondary education students in history and geography domains and automatic test generation, is developed. Main objective here is to provide a computer mediated self-study opportunity by simplifying an examination process with isolating students from the question preparation burden. Three question types are enabled for selection, which are true-false, fill in the blanks and multiple choice. Proposed system allows users to define constraints like number of questions and included question types before an exam generation, save generated tests or specific questions for further usage, save their exam results to keep track of their progress. Besides the educational software developed, this research draws conclusions and proposes solutions on some of the major natural language processing (NLP) tasks for Turkish like document classification, detection of sentence boundaries and headings, conversion of verbs based on their polarities after classifying them as positive and negative, constructing glossary of terms structures for history and geography domains using named entity recognition (NER) techniques.