Türkiye'de sosyal medyanın politika ve siyasal katılma üzerinde etkisi : Örnek uygulamalar üzerinden analiz
The impact of the social media on politics and political participation; An analysis of sample applications
  1. Tez No: 546909
  2. Yazar: FEVZİ ÇAĞRI MENDERES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgi iletişim teknolojilerinden biri olan internet doğduğu günden bu yana sürekli gelişmektedir. Bilgisayarların yaygınlaşmasıyla beraber internetin kullanım yaygınlığı da artmıştır. İnternetin yaşadığı evrimsel dönüşüm ile birlikte kazandığı fonksiyonlar, internetin kullanım alanlarının da artmasına sebep olmuştur. İnternetin dönüşüm süreci, 2000'li yılların başında, sosyal medya ağlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ancak sosyal medya ağlarının bugünkü kullanım yaygınlığına ulaşması için birtakım teknolojik gelişmelerin vukuu bulması gerekmiştir. Akıllı cep telefonlarının insan hayatına girmesiyle beraber kullanımı giderek yaygınlaşan sosyal medya, insan hayatının değişilmez bir parçası olmuştur. Günümüzde dünyanın dört bir yanında yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya araçları insanoğlunun günlük yaşantısı, tüketim alışkanlıklarını ve toplumdaki yerini belirlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sosyal medyanın kullanıcılarına kazandırdığı fonksiyonlar arasında anlık haberleşme ve geribildirim iletme, arkadaş ağı oluşturma, organize olma özellikleri siyasal katılım pratiklerini de değiştirmiştir. Son on yıllık dönemde sosyal medya ağları birçok toplumsal harekette rol oynamıştır. Bu çalışma, sosyal medyanın vatandaşların siyasal katılma davranışlarına etkisini kanıtlamaya çalışmış, sosyal medyanın kadar etkili olduğu ve toplumsal hareketlerde nasıl kullanıldığı sorularına, Arap Baharı ve 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi yaşanmış örnekleri inceleyerek yanıt aramıştır. Ayrıca iki örnek olaydaki sosyal medya kullanımı ile ilgili benzerlikler ve farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet, which is one of the information and communication technologies, has been continuously developing since its birth. With the widespread use of computers, the prevalence of internet usage has increased. The functions gained by the internet with its evolutionary transformation have also increased the use of the Internet. The transformation process of the Internet has led to the emergence of social media networks in the early 2000s. However, in order for social media networks to reach today's usage prevalence, some technological developments had to be found. Social media has become an indispensable part of human life. Today, social media tools, which are widely used all over the world, play an important role in determining the daily life of human beings, their consumption habits and their place in society. Instant communication and feedback transmission, networking of friends, organizing characteristics have changed the political participation practices among the functions that social media brings to its users. Over the last decade, social media networks have played a role in many social movements. This study tried to prove the effect of social media on the political participation behaviors of citizens, and looked at the questions about how the social media was as effective and how it was used in social movements by examining examples such as the Arab Spring and the July 15 coup attempt. In addition, similarities and differences in social media use in two case studies were determined.