Yerel yönetimlerde sosyal yardımlara müracaat eden kadınların olumsuz yaşam deneyimleri ve aile içi ilişkileri: Beylikdüzü Belediyesi örneği
Negative life experiences and family relationship of women who have applied social assistants in local governments: Examples of Beyli̇kdüzü Municipality
- Tez No: 547148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BAHÇİVAN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın konusu İstanbul iline bağlı Beylikdüzü ilçesinde ikamet eden, ekonomik yoksulluk sebebi ile günlük hayatını idame ettirmekte güçlük çeken ve bu noktada Beylikdüzü Belediyesi“Sosyal Yardımlar”birimine müracaat eden kadınların olumsuz yaşam deneyimleri ve aile içi ilişkileridir. Araştırmanın ana temasını sosyal yardım birimine müracaat eden kadınların evlilik öncesi içinde bulunduğu aile yapısında yaşamış olduğu olumsuz yaşam deneyimleri ve evlendikten sonraki ailesindeki aile içi ilişkileri, davranış biçimleri ve problem çözme becerilerine dair veriler oluşturmaktadır. Bu veriler dışında araştırma sosyal yardımlara müracaat eden kadınlara ve ailelerine dair demografik bir bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada sosyal yardım kavramını anlamlandırmak adına sosyal hizmet tarihi ve yerel yönetimlerde sosyal hizmet uygulamalarına değinilecektir. Bu araştırma nicel yöntemle çalışılmış bir alan araştırmasıdır. İstanbul iline bağlı Beylikdüzü ilçesinin farklı mahallelerinde ikamet eden ve sosyal yardımlar için Beylikdüzü Belediyesi'nin sosyal yardım birimine müracaat eden yüz kadın ile görüşülmüştür. Araştırmada demografik veriler için tam yapılandırılmış anket, araştırmanın ana teması için Aile Değerlendirme Ölçeği ve Olumsuz Yaşam Deneyimleri Listesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is women who reside in Beylikdüzü in İstanbul, have difficulty with daily life to sustain the economic causes of poverty and apply to Beylikdüzü Municipality“Social Help”unit, negative life experiences and family relationships. The research is formed by some datas that women who apply for social help, negative life experiences before they are married and their family relationships in their family, behaviour patterns and problem solving skills. Apart from these datas, the research also offers to demographical information about women and their families who apply for social help. In the research, social service history and social service practices in local governments will be referred to in order to make sense of social assistance concept. This research is a field study that is studied wtih quantitative method . They were interviewed by a hundred women residing in different districts of the Beylikdüzü district of İstanbul province and applying to the social aid unit of Beylikdüzü Municipality for social benefits. The survey used a fully structured questionnaire for demographic data, the Family Assessment Questionnaire and the Negative Life Experiences List for the main theme of the study.