Türkiye'de enflasyonist gelişmelerin faiz politikalarına etkileri
The effects of inflationary developments to interest policies in Turkey
  1. Tez No: 547179
  2. Yazar: SEMİA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, Türkiye'deki enflasyon ile faiz oranları arasındaki ilişkiyi ve enflasyonist gelişmelerin önlenmesinde ve giderilmesinde uygulanması gereken etkin para politikalarının neler olabileceğini ortaya koymaktır. Bunu yaparken öncelikle enflasyondan faize ve faizden enflasyona doğru etkileşimlerin teorik yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Ardından 1970 yılından başlayıp 2018 yılına kadar olan dönemde Türkiye ekonomisinde enflasyonun nedenleri ve uygulanan para ve faiz politikaları dönemler itibarıyla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of inflationary developments to interest policies in TURKEY Bayram Semia (2019).The effects of inflationary developments to interest policies,Master's Thesis Avrasya University 2019 The main purpose of this study is to reveal the relationship between inflation in Turkey and interest rates and the active monetary policies that should be applied to forestall and resolve inflationary developments. Primarily it is stated that the interaction of theorical approaches from inflation to interest and vice versa. Then, it is explicated that the reasons of inflation in turkey's economy and monetary and interest policies applied in the period starting from the year 1970 to 2018.