İç müşterilerin kurumsal itibar algılarının, örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi
Effects of internal customers' corporate reputation perceptions upon their organizational commitment
  1. Tez No: 547314
  2. Yazar: NURETTİN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde kurumsal itibar kavramı oldukça önemli bir yere sahiptir ve her geçen gün daha da önemli bir hale gelmektedir. İşletmeler için oldukça önemli olan iç ve dış müşterilerin kurumsal itibar algıları, işletmelerin başarısını belirleyen unsurlardan birisidir. Yapılan araştırmalar kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılık üzerinde etkisi olduğunu da ortaya koymakta ve her ikisinin işletme başarısı için oldukça önemli olduğunu belirtmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada iç müşterilerin kurumsal itibar algılarının, örgütsel bağlılıkları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada genel olarak müşteri kavramı, kurumsal itibar kavramı ve örgütsel bağlılık kavramları ele alınmış ve iç müşterilerin kurumsal itibar algılarının örgütsel bağlılıkları üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla analiz gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu TEİAŞ 22.Bölge Müdürlüğü 'nün merkez işyerinde çalışan 150 kişiden, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 109 kişiye anket uygulanmış ve uygulanan anketler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda iç müşterilerin kurumsal itibar algılarının, örgütsel bağlılıkları üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kurumsal itibar ve örgütsel bağlılık faktörlerinin çalışanların demografik özelliklerine göre farklılıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, corporate reputation has a very important concept and becomes more and more important every day. Corporate reputation perceptions of internal and external customers, which are crucial for the business, are one of the factors determining the success of the enterprises. The research also reveals that corporate reputation perception is an influence on organizational commitment, and both indicate that it is very important for business success. In this respect, it was aimed to determine the effect of internal customers' perceptions of corporate reputation on organizational commitment in this study. In this study, the concepts of customer, corporate reputation and organizational commitment were examined in general and analysis was conducted to determine the effect of internal customers' perceptions of organizational reputation on organizational commitment. For this purpose, a questionnaire form was prepared from 150 people working in the central workplace of TEIAS 22nd Regional Directorate and 109 people were easily interviewed by using sampling method and the questionnaires were analyzed by SPSS. As a result of the analysis, it was determined that internal customers' perceptions of corporate reputation had an impact on their organizational commitment. In addition, the differences of the corporate reputation and organizational commitment factors according to the demographic characteristics of the employees have been revealed.