Üniversite öğrencilerinde psikolojik iyi oluşun benliğin ayrımlaşması açısından incelenmesi
Investigation of psychological well-being in terms of differentiation of self among university students
  1. Tez No: 547315
  2. Yazar: ŞİRİN ERDEM ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde psikolojik iyi oluşun benliğin ayrımlaşması açısından incelenmesidir. Bu çalışma, ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir araştırma olarak yapılandırılmıştır. Araştırma örneklemi Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesine devam eden 395 öğrenciden (263 kadın, 132 erkek) oluşmuştur. Araştırmada Psikolojik İyi Olma Ölçekleri, Genel Sağlık Anketi-28, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği ve demografik değişkenler hakkında bilgi toplanması amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Değişkenlerin analizinde veri türlerine bağlı olarak Bağımsız Örneklemler T-Testi, Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik iyi oluş, genel sağlık düzeyi ve benliğin ayrımlaşması arasında anlamlı ilişkilerin olduğu; araştırma değişkenlerinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; psikolojik iyi oluş ve genel sağlık düzeyini yordamada benliğin ayrımlaşmasının önemli bir değişken olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological well-being of university students in terms of differentiation of the self. This study is structured as a descriptive research using relational survey model. The sample of this research consisted of 395 university students (263 female, 132 male) attending Buca Faculty of Education at Dokuz Eylul University. In this research Psychological Well-being Scale, General Health Questionnaire-28, Differentiation of Self Inventory and to collect information about demographic variables Personal Information Form developed by the researcher were used. Depending upon the types of data, Independent Samples T-Test, Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis were used to analyze the variables. In this study it is found that there were significant relationships between psychological well-being, general health level and differentiation of self; there were significant gender differences between research variables; differentiation of self was a significant predictor of psychological well-being and general health level.