Müzik eğitimi ana bilim dalı bireysel ses eğitimi öğretim programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of individual voice education curriculum in department of music education
  1. Tez No: 547357
  2. Yazar: SERA ÖZAKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNİHAL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplumların – devletlerin oluşumu ve kalkınmasında; geçmişin, bugünün ve geleceğin yaratımında büyük görevleri olan öğretmenlerin donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi açısından yetiştirildikleri kurumların büyük öneme sahip olduğu bilinmekte; bu kurumlarda uygulanan programların içeriği ve yeterliği öğretmen adaylarının mesleki yeterlikleri açısından önemli görülmektedir. Bu kapsamda mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda gerçekleştirilen eğitimin program yeterlikleri doğrultusunda hazırlanmasının gerekli ve önemli olduğu düşünülmektedir. Meslek hayatları boyunca seslerini devamlı kullanacak olan müzik öğretmeni adaylarının seslerini doğru, güzel ve etkili kullanabilmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle müzik öğretmeni adaylarının donanımlı bir şekilde yetiştirilmesinde önemli katkıları olduğu düşünülen bireysel ses eğitimi dersi ders programlarının alanında uzman kişilerce hedef, içerik, öğrenme – öğretme süreci ve değerlendirme basamakları dikkate alınarak hazırlanması gerekli görülmektedir. Bu araştırmada mesleki müzik eğitimi kapsamında müzik eğitimi ana bilim dalı bireysel ses eğitimi dersi programlarının öğretim elemanı görüşleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda müzik eğitimi ana bilim dallarında görev yapan 15 bireysel ses eğitimi öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşme yapılmıştır. Görüşme sorularından elde edilen veriler Nvivo 12 Nitel Veri Analiz Programı ile analiz edilmiş, her soruya ilişkin kod ve temalar elde edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda bireysel ses eğitimi ders programlarının program geliştirme boyutlarına yönelik hazırlanmadığı, program içeriklerinin program hedeflerini yeterince karşılamadığı, program hedeflerine tam olarak ulaşılamadığı, öğrenme – öğretme süreci içerisinde hedef davranışlara yeterli düzeyde ulaşılamadığı, öğrenme – öğretme süreci içerisinde öğrenci bireysel farklılıkları, öğretim elemanı mesleki deneyimi ve teknik donanımı gibi nedenlerle programda değişikliklerin yapıldığı, alan uzmanı yetersizliğinin süreci olumsuz yönde etkilediği ve ders süresinin yetersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is of great importance that the music teacher candidates, who will use their voices continuously during their professional life, can use their voices correctly, well and effective. For this reason, it is considered necessary to prepare the individual voice education course curricula which are considered to have an important contribution to educating the music teacher candidates in a well-equipped manner by taking into consideration the target, content, learning-teaching process and evaluation steps. In this study, it was aimed to evaluate the individual voice education course programs of the music education department within the scope of professional music education through instructor opinions. In this context, 15 individual voice education instructors from music education departments were interviewed by using semi-structured interview form. The data obtained from the interview questions were analyzed by Nvivo 12 Qualitative Data Analysis Program and the codes and themes related to each question were obtained. In accordance with the findings, it was found out that individual voice education curricula were not prepared for program development dimensions, the program contents did not meet the program objectives sufficiently, the program objectives could not be achieved completely, the target behaviors were not reached at a sufficient level within the learning-teacher process, changes were made in the program due to reasons such as the student individual differences, professional experience and technical expertise of instructors within the learning-teacher process, inadequacy of field specialists affected the process negatively and the duration of the course is insufficient.