Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının 9. sınıf fizik dersinde öğrencilerin akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of argumentation based science learning approach on academic success and motivation of 9th grade students in a physics course
  1. Tez No: 547361
  2. Yazar: GÜLŞAH AYDIN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALÜK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim 9. sınıf fizik dersi Hareket ve Kuvvet ünitesinin Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımına dayalı öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları ve öğrencilerin fizik dersine yönelik motivasyonları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, deneme modellerinden ön test-son test yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel bir ortaöğretim kurumunda öğrenim görmekte olan 9. sınıf seviyesindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma, deney grubunda 18 öğrenci ve kontrol grubunda 17 öğrenci olmak üzere toplam 35 öğrenci ile gerçekleştirilmiş olup; çalışma 10 haftalık süre içinde tamamlanmıştır. Dersler deney grubunda ATBÖ yaklaşımına dayalı olarak, kontrol grubunda ise geleneksel yaklaşıma dayalı olarak yürütülmüştür. Verilerin elde edilmesi için, çoktan seçmeli 27 sorudan oluşan“Hareket ve Kuvvet Ünitesi Başarı Testi”ve beşli likert yapıdaki 38 maddeden oluşan“Fizik Dersi Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS.22 programı kullanılmış olup, non-parametrik testlerden Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Veriler 0,05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, uygulama öncesi deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin fizik dersindeki başarı seviyelerinin ve fizik dersine yönelik motivasyonlarının hemen hemen aynı olduğu bulunmuştur. Ön test ve son test başarı puanları karşılaştırıldığında, hem deney grubunda hem de kontrol grubunda son test başarı puanları lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarına ait son test başarı puanları karşılaştırıldığında ise, deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu bulunmuştur. Ayrıca ön test ve son test motivasyon puanları karşılaştırıldığında hem deney hem de kontrol grubunda son test motivasyon puanları lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak, deney ve kontrol gruplarına ait son test motivasyon puanları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı bulunmuştur. ATBÖ yaklaşımının, ortaöğretim fizik dersindeki etkililiği ve öğrencilerin fizik dersine yönelik motivasyonları üzerindeki etkililiği ile ilgili çalışma sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, ATBÖ yaklaşımının farklı fizik dersi konularında ve farklı değişkenler üzerindeki etkilerinin de incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to evaluate the impact of an Argumentation Based Science Learning (ABSL) approach on academic success and motivation of students for physics lessons during teaching of the Movement and Force unit of 9th grade physics classes. This research had a semi-experimental design based on pre-test and post-test control group. Ninth grade students who are being educated in a private school attached to the Ministry of Education in the Yenimahalle district of Ankara during 2017-2018 academic year comprised the study groups for his research. The study was performed with 35 students. There were 18 students in the experimental group and there were 17 students control group. This research was completed in 10 weeks. While the lessons were taught using ABSL approach for the experimental group, the same lessons were taught using the traditional approach for the control group.“Movement and Force Unit Success Test”consisting of multiple choice 27 questions and quintet likert structured“Physics Lesson Motivation Scale”consisting 38 items were used to obtain data. Statistical analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences version 22 (SPSS.22). Non-parametric tests Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank Test were used for statistical analysis. A p value