Salmonella infeksiyonlarının tanısında kullanılan antijen ve bağışık serumların eldesi
- Tez No: 54758
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE YÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
1. ÖZET Günümüzde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olan Salmonella infeksiyonlan; genel infeksiyon, enterokolit, sepsis ve lokal organ hastalıkları biçiminde klinik tablolar oluşturmaktadır. Salmonellozdan kuşkulanılan olgularda erken ve kesin tanı, hem sağaltıma başlanması, hem de bulaştırıcılığın azaltılması yönünden büyük önem taşımaktadır. Tanı, ya Salmonella'lann, hasta örneklerinden identifikasyonlan biçiminde doğrudan, ya da Salmonella H ve O aglutininlerinin hasta serumunda gösterilmesi biçiminde dolaylı yolla olmaktadır. Bu çalışmada, Salmonella infeksiyonlannın dolaylı tanısında kullanılan O ve H antijenleri ile, doğrudan tanısında, bakterilerin serogruplandırılmasında yararlanılan O ve H antiserumları elde edilerek, ekonomik yönden ve her an elde edilebilirliği açısından kazanç sağlanması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Recently, the Salmonella infections are significant health problems for especially developing countries. The clinic of these infections can be seen as general infection, enterocolitis, sepsis or local organ diseases. Early diagnosis of suspicious cases for Salmonella infection is very important for both starting treatment and reducing infection. Diagnosis can be done directly by identifying patient's samples or indirectly by displaying of Salmonella O and H agglutinins on the patient's serum. The main objectives of this study are to economically obtain O and H antigens used for indirect diagnosis of the Salmonella infections and O and H antiserums utilized indirect diagnosis of the grouping of bacterium.