İlköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde bilgisayar oyun bağımlılığının obezite ile ilişkisi: Konya örneği
The relationship between computer game addiction and obesity in 3rd and 4TH grade elemantary school students:the case of Konya
- Tez No: 547611
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Ülkemizde ve Konya'da bilgisayar oyun bağımlılığı obezite ilişkisini araştıran çok sınırlı çalışma olması nedeniyle bu çalışmada obezite açısından ilk sıralarda yer alan Konya ilindeki Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerinde eğitim gören ilköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde bilgisayar oyun bağımlılığının obezite ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Şubat 2018- Mayıs 2018 tarihleri arasında Konya Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerindeki birer ilköğretim okulunun çalışmaya gönüllü olan 3. ve 4. sınıflarda okumakta olan 8-9-10-11 yaş grubu öğrencileri ve ebeveynleri yer almıştır. Kesitsel ve analitik olan bu çalışmaya katılanlar, araştırma hakkında bilgilendirilmiş ve onamları alınmıştır. Veriler, Bilgisayar Oyun Bağımlılığı ölçeği ve araştırmacılar tarafından hazırlanan ebeveynlerin ve öğrencilerin cevaplaması için 2 ayrı sosyodemografik bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışmada toplam 491 çocuk ve ebeveyn yeraldı. Çocukların %51,5'i (n=253) kadın cinsiyette, %54,2 (n=266) dokuz yaşındaydı. Çocukların %69'u (n=339) normal kiloluyken zayıf olanların oranı yalnızca %1,6'ydı (n=8). Çocukların bilgisayar oyunu oynamaya başlama yaşları ortalaması 7,0±1,4 yaş olarak bulundu. Çocukların bilgisayar oyun bağımlılığı değerlendirildiğinde; %86,9'u (n=390) düşük bağımlılık seviyesinde iken %12,7'si (n=57) orta derecede bağımlılık seviyesinde idi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between obesity and computer game addiction in 3rd and 4th grade elementary school students in Meram, Selçuklu and Karatay districts in Konya that is one of the first places in terms of obesity due to very limited studies investigating the relationship between obesity and computer game addiction in Turkey and Konya. Materials and Methods: In this study, between February 2018 and May 2018, volunteers who consist of the 3rd and 4th grade elementary school students at 8-9-10-11 age group chosen from an elemantary school in each of Selcuklu, Meram and Karatay districts in Konya and their parents were included. Participants in this study which are cross-sectional and analytical study were informed about the research and their consent was obtained. Data were collected by using Computer Game Addiction Scale and two different sociodemographic data forms prepared by researchers for parents and students to answer. Results: This study included 491 children and parents. 51.5% (n= 253) of the children were female, 54.2% of them (n= 266) were nine years old. While 69% (n= 339) of the children were normal weight, only 1.6% (n= 8) of them were underweight. The mean age at which children started playing computer games was 7.0 ± 1.4 years. When children's computer game addiction is evaluated; while 86.9% (n= 390) of them were at low level of addiction, 12.7% (n= 57) were at moderate level of addiction.