Aksaray ilinin güneyinde adli açıdan önemli karasal böceklerin araştırılması
Researching ofterrestrial insects of forensic importance in the south of Aksaray
- Tez No: 547716
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL DARILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Aksaray ilinin güneyinde Aksaray Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde bulunan iki farklı karasal alanda, adli öneme sahip karasal böceklerin belirlenmesi amacıyla Sus scrofa domestica (Evcil domuz) türüne ait iki adet domuz başı kafes içerisinde konulmuştur. 24.09.2014-24.11.2014 tarihleri arasında her gün sabah ve öğleden sonra arazi çalışması yapılarak leş üzerine gelen böcekler toplanmıştır. Ayrıca bu süre içerisinde Sus scrofa domestica türüne ait domuz başlarında ölüm sonrası gerçekleşen fiziksel değişimler fotoğraflanarak leşin çürüme aşamaları kaydedilmiştir. Domuz başlarının konulduğu alanlarda toprağın pH'sı, nem miktarı, ortamın ışık miktarı ve hava sıcaklığı ölçülmüştür. Toplanan örnekler, laboratuvarda böcek türleri ve oluşturdukları süksesyon aşamaları tespit edilmiştir. Teşhis işlemleri sonucunda Diptera takımından Calliphoridae, Muscidae, Fanniidae, Sargophagidae familyalarına ait 7 tür, Coleoptera takımından Histeridae, Staphylinidae, Nitidulidae, Staphylinidae, Silphidae, Dermestidae, Cleridae, Scarabidae, Carabidae familyalarına ait 17 tür ve 2 alttür tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonlar: Lucilia cuprina, Lucilia sericata, Calliphora vicina, Chrysomya albiceps, Musca domestica, Fannia scalaris, Sarcophaga argyrostoma (Diptera); Philonthus intermedius, Philonthus concinnus, Philonthus corruscus, Philonthus eruentatus, Phyllodrepa floralis, Philonthus cunicolorum, Aleochora lata, Atheta sp., Saprinus subnitescens, Saprinus planiusculus, Saprinus semipunctatus, Nitidula flavomaculata, Nitidula carnaria, Thanatophilus sinuatus, Silpha obscura orientalis, Dermestes frischii, Necrobia rufipes, Aphodius sp., Harpalus smaradinus (Coleoptera) türleridir. Bu çalışma adli öneme sahip karasal böceklerin belirlenmesi ile ilgili Aksaray ilinde yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, two domestic pigs' head belonging to Sus scrofa domestica have been put in a cage for identifying the insects having forensic importance to two different area within the campus site of Aksaray University in the south of Aksaray city. The insects coming on the carrion have been collected through field survey at the same time each day between 24.09.2014-24.11.2014. Also, the decay stages of the carrion have been detected by taking photos of the postmortem physical changes in the pigs' heads belonging to Sus scrofa domestica during this time. It has also been tested and evaluated soil ph, moisture, amount of light and temperature. The samples collected have been brought to the laboratory and the insect species and their succession have been identified. It has been identified 7 species belonging to Calliphoridae, Muscidae, Fanniidae, Sargophagidae families from Diptera; 17 species and two subspecies belonging to Histeridae, Staphylinidae, Nitidulidae, Staphylinidae, Silphidae, Dermestidae, Cleridae, Scarabaeidae, Carabidae. The identified taxons are: Lucilia cuprina, Lucilia sericata, Calliphora vicina, Chrysomya albiceps, Musca domestica, Fannia scalaris, Sarcophaga argyrostoma (Diptera); Philonthus intermedius, Philonthus concinnus, Philonthus corruscus, Philonthus eruentatus, Phyllodrepa floralis, Philonthus cunicolorum, Aleochora lata, Atheta sp., Saprinus subnitescens, Saprinus planiusculus, Saprinus semipunctatus, Nitidula flavomaculata, Nitidula carnaria, Thanatophilus sinuatus, Silpha obscura orientalis, Dermestes frischii, Necrobia rufipes, Aphodius sp., Harpalus smaradinus (Coleoptera) species. This is the preliminary study and a first report of the terrestial insects of forensic importance in Aksaray.