Türkiye ve Avusturya' nın yavaş şehir olgusuna yaklaşımlarının karşılaştırılması: Horn ve Seferihisar örneği
The comparison of approaches of Turkey and Austria towards the cittaslow event: Cases of Horn and Seferihisar
- Tez No: 547757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son dönemlerde adından sıkça söz edilen Cittaslow (yavaş şehir), küçük ve yaşanabilir kentler için bir yerel kalkınma modeli haline gelmiştir. Birliğe üye olmak isteyen kentler, belirlenmiş olan Cittaslow kriterlerini yerine getirerek yok olmakla karşı karşıya kalan kültürel değerlerine ve yerel özelliklerine sahip çıkabilme fırsatı bulabilmektedirler. Araştırmada Türkiye ve Avusturya'nın Yavaş Şehir olgusuna yaklaşımları karşılaştırılarak birliğe üye olan kentlerin kriterleri sağlama açısından farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini dünyadaki ve Türkiye'deki yavaş şehirler oluştururken, Cittaslow üyesi olan Seferihisar (Türkiye) ve Horn (Avusturya) ilçeleri örneklem olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği uygulanarak veriler elde edilmiştir. Seferihisar (Türkiye) ve Horn' un (Avusturya) Cittaslow' dan (yavaş şehir) sorumlu yetkililer ile görüşmeler sağlanmıştır. Görüşme sorularını Cittaslow kriterleri oluşturmaktadır. Kriterler üzerinden Seferihisar'da ve Horn' da yapılan çalışmalar karşılaştırılmıştır. Araştırmada, Seferihisar'ın birliğe üye olma kararının ardından birçok kriteri yerine getirdiği ve üye olduktan sonra da çalışmalarına devam ederek dünyada örnek bir yavaş şehir olmayı hedeflediği gözlemlenmiştir. Horn' un Avrupa kenti olmasının vermiş olduğu avantajla birliğe üye olmadan öncede birçok kritere uygunluğu tespit edilmiştir. Birliğe üye olan bu iki kentin kriterlere uygunluğu, nüfusa, çevre koşullarına, iklime, gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the cittaslow (slow city) concept has been mentioned ubiquitously, which has become a development model for small and livable cities. The cities which desire to affiliate with this organization have chance to re-claim and sustain their cultural and local attributes, by fulfilling the necessities that the organization obliges. In this study, the understanding of the cittaslow notion in Turkey and Austria is collated, along with analyzing and determining the differences of the cities of countries that are the member of European Union. The research population is comprised of the slow cities in world and Turkey and the cittaslow cities of Seferihisar (Turkey) and Horn (Austria) are chosen to be the research samples. The data is collected by utilizing the qualitative interviewing research technique and interviews have been conducted with the cittaslow officers of Seferihisar and Horn. The questions of the interviews were comprised of the cittaslow criteria, which have been used to analyze the endeavors that the aforementioned cities achieved. As a finding of this study, it has been determined that Seferihisar has fulfilled many of the criteria after the decision process, and aimed to become one of the distinguished cities throughout the world. As Horn is already a member of European Union, it had achieved many of the cittaslow criteria. As result of this study, the compatibility of Seferihisar and Horn to the cittaslow criteria varies by population, environmental issues, climate and development level