تحقيق حاشية ملا يحيى السُدوري عمى تحفة السحتاج في شخحالسشياج لابن حجخ الييتسي
Molla Yahya el-Muzuri'nin Şerhu'l Minhac üzerindeki Tühfetü'l Minhac haşiyesinin tahkiki
- Tez No: 547882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmamızdaki amaç; geçmişten günümüze Kürt alimlerinin İslam hukuku alanında yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi vererek, bizlere bırakılan zengin kültür mirasından istifade etmektir. Bu nedenden dolayı araştırmamızı iki bölüm altında inceleye çalıştık. Çalışmamızın ilk bölümünde Molla Yahya'nın ailesi, doğdoğu ve ilim tahsil ettiği yerler, icazetiyle ilgili bilgiler, meşhur olan öğrencileri ve eserleri hakkında bilgi vermektir. Tahkik ettiğimiz haşiyede kaleme almış olduğu eserinden bir tanesidir. Irakın içinde ve dışında döneminin büyük alimleri arasında gösterilen bu alimden, başta Kürt kabileleri olmak üzere Osmanlı devletide fetvalarından istifade etmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Molla Yahya el-Munzuri'nin Tahfetül Muhtac haşiyesinin taharet babından (konusundan) hadesin (abdestsizlik) sebeplerine kadar olan bölümün tahkik çalışmasını yaptık. Haşiyede geçen Kuran ayetleri ve hadisleri tespit ederek kaynaklarını belirlemeye çalıştık. Bununla birlikte haşiyede geçen kavramların anlamını ve kaynalarını belirlemeye çalıştığımızı da ifade etmek isteriz. Haşiyede geçen bazı işaaretlerin ne anlama geldiğini ifade etmeye çalışırken eksik gördüğümüz yerleri dipnotta açıklamaya çalıştık. Ayet ve hadislerle birlikte kitabın metninide parantez içinde verdik.
Özet (Çeviri)
The aim behind the research is showing some of traditional texts of Islamic jurisprudence for making use of them and recovering the culture of kurds scientists and presenting their struggle and tiredness for the sake of legal science and appearing treasure from our Islamic cultural heritage and it is a great action, and because of that, we wanted to be a reason and a part of showing this precious, evaluative treasure. We are going to present our research summary in to two points:- First: We have started our research about the life of the scientist( Alshekh)- the clergy man ( Yahia Bin Khalid Al-Mzoory).So ,the summary of this subject is that he was born in one of the Mzoory villages, eastern Duhok city called (Balti) and his age was about one handred years. He has got his study from the (Mashaikh) teacher of his age in Kurdistans Mosques and schools. And also he has got the science in all of Mosul, Baghda, Alsham, and he has received his scientific degree from (Malla) Mahmood Al- Amadi and the (Shekh) Ahmed Bin Obeid Al-Attar, Imam the Amawi Mosque in 1791. The next year, from the scientist Mohammed Bin Ahmed who is known (Badeer Al- Qudsy) and also he has received authorization in Al-Naqishabandia school from the shekh Khalid Al-Shahrazoory. He has studied in Amadia, Mosul and Baghdad. He has taught thousands of the students of the science from various countries and areas, for example, the famous explainer (Abi-Althana Al-aloosy, the shekh Noor Al-deen Al- Breefkany, Ibrahim Faseeh Al-haidary and Mulla Abdullah Al-Barzani and others). He has available scientific actions including: Alhashia which we are at the beginning of its study-he had a great role in the social issues and reformation among people and the change of judges in the region. The Iraqi people and all the Kurdish people inside and outside Iraq act according to his legal opinion. So he gives a legal opinion in the Ottoman state. The Ottoman Baghdad's waly (Dawood Pasha) gave him special place. ل At the late of his age, he settled at Baghdad and died there (1252-1853). He was buried in the groweyard of the shekh Abdulqadir Al-Geilany. Second: After writing on the life of shekh, we started studying (the margin of Malla Yahia Al-Mzoory on (Tuhfat Al-Muhtaj fee sharh Al-Minhaj) from the book Al-Tahara to the part of the reasons of happening. After its change from the hand written, we followed in investigating this margin documenting the Quran Verses, the holly prophetic traditions (Hadeeth) in their correct positions, remarkable sayings and returning to their taking out resources, Identifying the scientific terms in the study and the difficult terms. And we have changed the old spelling of some words in the hand written to the new spelling. We have also changed the symbols in it to the inquired words from those symbols, and we have added to it what I saw missing, so we put them between brackets and we have pointed to them in the margin and we put the book“ Tuhfat Al-Muhtaj fee sharh Al-Minhaj”between brackets, Quran's verses, prophetic traditions (Hadeeth) which have been taken from books and sayings.