تحقيق حاشية محمد أمين الشرواني على تفسير البيضاوي )من اآلية األولى
Muhammed Emin eş-Şirvani'nin Beydavi tefsiri haşiyesinin tahkiki (Bakara 2/1-5 ayetleri)
- Tez No: 830493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMANULLAH POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Tefsiri ilmi, en faziletli ilim olduğundan dolayı Muhammed Emin eş-Şirvanî'nin tefsir ilmine ilgisi büyük olmuştur. Bu sebeple Şirvanî, diğer ilimlerden daha fazla bu ilme dair eser telif etmiştir ki tefsirle ilgili çalışmaları, alanında uzman olduğunun kanıtı mahiyetindedir. Şirvanî, bir ayeti tefsir ederken meseleleri ilmî bir şekilde ele almanın yanında deliller getirip tahlillerde bulunmaktadır. Haşiyesinde tahlilî tefsir üslubunu benimseyen Şirvanî, özellikle Bakara suresinin ilk ayetlerinin tefsirinde olduğu üzere, alimlerin konuya ilişkin görüşlerini etraflıca tartışarak ele almaktadır. Ayrıca seçici bir üsluba sahip olan Şirvanî, Kuran'ın farklı surelerinden belirli ayetler seçerek müşkillerini halletmekte ve iraplarını yapmaktadır . Şirvanî, tefsirinde çoğunlukla re'ye dayandığından, dil, belagat ve kelamı ön plana çıkararak sık sık Zamahşeri'ye atıfta bulunmaktadır. İşarî tefsire sıklıkla müracaat eden Şirvanî, muhaliflere kendi yöntemleriyle cevap vermek için itikadî ve kelamî meselelere geniş bir şekilde yer vermektedir. Şirvanî'nin tefsir yönetiminin en önemli özelliklerinden birisi, beyanî lugavî tahlillerde bulunması, anlamların farklı vecihlerini belirtmesidir ki bu alanda Zamahşeri, Ebussuûd ve Kadı Beydavi gibi büyük müfessirlerle yarıştığı söylenebilir
Özet (Çeviri)
Since the science of tafsir is the most virtuous science, Muhammad Amin al-Shirvani had great interest in the science of tafsir. For this reason, Shirvani wrote more works on this science than on other sciences, and his works on tafsir are proof that he is an expert in his field. While interpreting a verse, Shirvani not only deals with the issues scientifically, but also provides evidence and makes analyses. Shirvani, who adopts the analytical style of commentary in his annotation, discusses the views of scholars on the subject by discussing them in detail, especially in the interpretation of the first verses of the Surah Al-Baqarah. In addition, Shirvani, who has a selective style, solves his problems and provides solutions by choosing certain verses from different surahs of the Quran. Since Shirvani mostly relies on ra in his commentary, he frequently refers to Zamakhshari by emphasizing language, rhetoric and theology. Shirvani, who frequently resorts to Ishari tafsir, covers theological and theological issues extensively in order to respond to the opponents with his own methods. One of the most important features of Shirvani's tafsir management is that he makes expressive lexical analyzes and indicates different aspects of meanings, and it can be said that he competes with great commentators such as Zamahshari, Ebussuud and Qadi Beydavi in this field.