Perfloropropan veya silikon yağı tamponadı ile cerrahi uygulanan regmatojen retina dekolmanlı hastalarda optik koherens tomografi anjiyografi bulgularının analizi
Analysis of optical coherence tomography angiography findings in patients with rhegmatogenous retinal detachment who underwent surgery with perfluoropropane or silicone oil tamponade
  1. Tez No: 547887
  2. Yazar: MUSTAFA SALİH KARATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZDAMAR EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç:Regmatojen retina dekolmanı (RRD) nedeniyle opere edilen, makula tutulumu olan ve göz içi tamponadı olarak C3F8 veya silikon yağı kullanılan hastaların optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ölçümü ile maküler kapiller pleksustaki damar dansitelerinin ve foveal avasküler zonun (FAZ) değerlendirilmesi ve sonuçların sağlıklı diğer gözleri ile karşılaştırılmasıdır. Metod: Kasım 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'nde tek gözünde RRD olup bu nedenle 25-gauge pars plana vitrektomi (PPV) uygulanan ve diğer gözleri sağlıklı 30 hastanın 60 gözü dahil edildi. Kullanılan göz içi tamponada göre hastalar C3F8 grubu ve silikon yağı grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların retina ve koriyokapillaris tabakasındaki damarsal değişiklikler, cerrahi sonrası 2., 3., 5. ve 6. aylarda OKTA ile incelendi ve hastaların etkilenmemiş sağlıklı diğer gözleri, karşılaştırma için kontrol grubu olarak kullanıldı. Silikon yağı tamponadı verilen hastalara ortalama 4. ayda silikon ekstraksiyonu yöntemi uygulanarak göz içindeki bu silikon yağı tamponadları çıkarıldı. Bulgular:Çalışmamız kapsamında 30 hastanın 60 gözü incelendi. Göz içi tamponadı olarak C3F8 kullanılan 13 göz“C3F8”grubunu, standart silikon yağı kullanılan 17 göz“silikon yağı”grubunu oluşturdu. Hastaların etkilenmemiş sağlıklı diğer gözleri ise“kontrol”grubu olarak kabul edildi. Hastaların yaş ortalaması C3F8 grubunda 57.7±7.9 yıl (min:41-maks:70), silikon yağı grubunda 59.0±12.5 yıl (min:33-maks:86) idi. Çalışma gruplarında LogMAR cinsinden en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) tüm aylarda kendi kontrol gruplarına göre yüksek idi (p0.05). Silikon yağı grubunda fovea haricindeki diğer alanlarda ve tüm zamanlarda yüzeyel kapiller ağ damar yoğunluğu kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı (p0.05). Silikon yağı grubunda koryokapillaris akımı ölçümleri 6.
Özet (Çeviri)
Objective:Evaluation of vascular densities in the macular capillary plexus and the foveal avascular zone (FAZ) by optical coherence tomography angiography (OCTA) measurement of patients with macular involvement and C3F8 or silicone oil as intraocular tamponade operated for rhegmatogenous retinal detachment (RRD) and comparison of the results with the other healthy eyes. Materials and Methods: Between November 2017 and July 2018 at Ulucanlar Eye Training and Research Hospital Eye Clinic, one eye had a RRD and therefore a 25-gauge pars plana vitrectomy was performed and the other eyes were healthy, including 60 eyes of 30 patients.Patients were divided into two groups as C3F8 group and silicone oil group according to intraocular tamponade.Vascular changes in the retina and choriocapillaris layer of the patients were examined with OCTA in the 2nd, 3rd, 5th and 6th months after the surgery and the other unaffected healthy eyes of the patients were used as the control group for comparison. Silicone extraction was performed to the patients who were given silicone oil tamponade at a mean of 4 months. Findings:In our study, 60 eyes of 30 patients were examined. 13 eyes with C3F8 as intraocular tamponade formed the“C3F8 group”and 17 eyes with standard silicone oil as intraocular tamponade formed the“silicone oil”group.